┼Żidova strouha: pod mohutn├Żmi skalisky opakovan─Ť p┼Öes vodu

blank

Zhruba dva kilometry od centra Bechyn─Ť v┬áji┼żn├şch ─îech├ích se do Lu┼żnice vl├ęv├í ┼Żidova strouha. Je to potok, ale ne ledajak├Ż. Rozhodn─Ť to plat├ş v┬ána┼íem vn├şm├ín├ş tohoto slova v kontextu┬ájiho─Źesk├ę krajiny. V├şce ne┼ż dvacet kilometr┼» dlouh├Ż tok vytv├í┼Ö├ş p┼Öedev┼í├şm v┬áposledn├şch kilometrech p┼Öed t├şm, ne┼ż jeho vody splynou s┬áLu┼żnic├ş, romantick├ę ka┼łonovit├ę ├║dol├ş. Mohutn├ę skaln├ş masivy s┬á┼Öadou jeskyn├ş vystupuj├ş do v├Ż┼íky n─Ťkolika des├ştek metr┼» nad ├║dol├ş.
P┼Öi cest─Ť proti proudu potoka od jeho ├║st├ş po ┼żlut├ę turistick├ę zna─Źce trasa opakovan─Ť vede jeho korytem. Nap┼Ö├şklad p┼Öed t├şm, ne┼ż doraz├şte po necel├Żch t┼Öech kilometrech putov├ín├ş k┬ározcest├ş Pod Hodonicemi, kde je mo┼żn├ę vystoupat nad ├║dol├ş, p┼Öebrod├şte potok t┼Öin├íctkr├ít. Na cestu je tedy nezbytn├ę se vybavit pevnou vod─Ťodolnou obuv├ş, p┼Ö├şpadn─Ť sand├íly, kter├ę si budete opakovan─Ť p┼Öed vstupem sund├ívat. Suchou botou strouhu p┼Öekonat je s┬áv├Żjimku mimo┼Ö├ídn─Ť such├Żch obdob├ş nemo┼żn├ę.
Samotn├í cesta proti proudu potoka je velice p┼»sobiv├í. Budete kr├í─Źet pod mohutn├Żmi skalisky kolem ┼Öady jeskyn├ş. Tok vytv├í┼Ö├ş ┼Öadu t┼»n├ş a klidn├Żch m├şst, ale tak├ę drobn├Żch pe┼Öej├ş nebo m├şst, kde voda p┼Öekon├ív├í mohutn├ę balvany.
┼Żlut├í turistick├í zna─Źka kon─Ź├ş zhruba sedm kilometr┼» od ├║st├ş ┼Żidovy strouhy do Lu┼żnice, kdy┼ż doraz├ş k┬ásilnici mezi T├Żnem nad Vltavou a Sob─Ťslav├ş. T├şm ostatn─Ť kon─Ź├ş tak├ę nejzaj├şmav─Ťj┼í├ş partie potoka. V├Ż┼íe po proudu je na n─Ťm vybudov├íno n─Ťkolik rybn├şk┼» ÔÇô nap┼Ö├şklad Be─Źick├Ż nebo ┼Żimutick├Ż. Pramen ┼Żidovy strouhy je u obce Bz├ş.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top