Obnova studánek v Libereckém kraji

blank

Zhruba 300 studánek a cest s příběhem se letos dočká obnovy díky programu Lesy pro život. „Chtěli bychom, aby si lidé tento rok nespojovali jen s omezeními a covidem, ale aby vzpomínali na společné výlety. Studánky a prameny se stanou turistickým cílem a místem odpočinku a bezpečného setkávání přátel a rodiny uprostřed lesů,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Podnik se chce v budoucnu věnovat vyčleňování samostatných stezek pro jízdu na koních, péči o regionálně významné drobné stavby a objekty či rozšiřování sítě lesních tábořišť a zabezpečených ohnišť. V Libereckém kraji prošly obnovou tři studánky, a to jeden z Andělských pramenů Rafael ceněný pro léčivé vlastnosti, Kyselá voda u turistické cyklotrasy číslo 3019 v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a Kryštofova studánka v bývalé zámecké oboře.

„Zastřešili jsme prameny, aby byly ochráněné před padajícím listím a dalšími nečistotami, a umístili v jejich blízkém okolí lavičky,“ řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Dalším projektem jsou Cesty s příběhem, které se zaměřují na historické páteřní cesty, po nichž putovali naši předkové. Lesníci díky spolupráci s odborníky vybrané cesty vyznačí dřevěnými cedulemi s QR kódem. „Počítáme s tím, že do mapy během letošního roku zaneseme asi šest set významných stromů,“ dodal Vojáček.

Scroll to Top