Brabec: Následky tornáda jsou katastrofické

blank

Ministerstvo životního prostředí do obcí zasažených tornádem posílá půl miliardy, část peněz půjde přímo domácnostem. Redakce vodarenstvi.cz se zaměřila také na komentář ministra Richarda Brabce. 

„Následky ničivého tornáda jsou katastrofické, to už bohužel vrátit nelze. Co ale udělat můžeme, je co nejrychleji obnovit běžný život v obcích. Pro obce postižené živelní katastrofou jsme proto urychleně připravili speciální dotační výzvy, ve kterých jsme pro zasažené ně připravili půlmiliardu korun. Na základě aktuálního odhadu nákladů jsme vyčlenili 300 milionů korun na odstranění dočasných skládek, které vznikají na několika vytyčených místech poblíž postižených obcí, a kde se hromadí odpad z poničených nemovitostí, stavební suť, nábytek, zbytky zeleně, ale i nebezpečný odpad,“ řekl Brabec.

Krajům ministerstvo pomůže s jeho vytříděním, zpracováním, ekologickou likvidací i sanací a následnou obnovou území po odvozu a zpracování veškerého materiálu. „Sto milionů korun půjde obcím a domácnostem na obnovu vodohospodářské infrastruktury, studní a domovních čistíren odpadních vod, dalších 100 milionů bude směřovat obcím na obnovu zeleně. Dotace bude stoprocentní a může být vyplacena dopředu jako záloha,“ uvedl dále ministr.

Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana je klíčové, aby měli všichni s vyřízením dotace co nejméně práce. „Proto jsme celý postup vyřízení žádosti maximálně zjednodušili, navíc budeme plně k dispozici k případným dotazům či konzultacím,“ řekl Valdman. Vyřízení dotace bude velmi rychlé a jednoduché. „Žadatelé podají žádost elektronicky přes systém AIS, kde vyplní základní informace k projektu. Jakmile bude žádost schválena a uzavřena smlouva, vyplatíme dotaci zálohově na účet žadatele. Teprve po doložení skutečných výdajů bude provedeno vyúčtování dotace,“ doplnil Valdman.

Scroll to Top