Úprava novomlýnských nádrží za stovky milionů

blank

Investici za stovky milionů připravují u novomlýnských nádržích. Souvisí s tím také navýšení hladiny o 35 centimetrů, o které dlouhodobě usiluje Povodí Moravy. Jak uvedla Mladá fronta Dnes, první klíčový milník je pokořen, byl vydán souhlas ministerstva životního prostředí. Ten obsahuje 37 podmínek, které musí Povodí Moravy splnit.

„Musíme například zabránit abrazi ostrovů písky, rozšířit prostor pro hnízdění rybáka obecného nebo vystavět vlnolamy, které při větrném počasí zabrání erozi ostrovů,“ uvedl ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák, který pro tento účel počítá s investicí deseti až patnácti milionů. Dále se chystá žádost ke krajskému úřadu, který musí povolit změnu nakládání s vodami. Jakmile se zvedne hladina, vstoupí projekt do třetí fáze, která bude trvat asi pět let.

„Budeme opravovat některé části novomlýnských nádrží, které už jsou poznamenané věkem. Přece jen střední nádrž vznikla v roce 1983 a některá vodohospodářská zařízení jsou už zastaralá,“ upozornil Gargulák. Až budou novomlýnské nádrže plnější, mohou se vodohospodáři pustit do dalšího projektu, který spočívá v rozvodu vody prostřednictvím závlahové soustavy na okolní zemědělské plochy. „Voda by nesloužila jen k zaplavování lužních lesů, ale také k závlahám zemědělské půdy. Bavíme se o pěti až sedmi tisících hektarech,“ přiblížil ministr zemědělství Miroslav Toman. V současnosti se zpracovává projekt, díky kterému se počítá s několika nádržemi.

Nové Mlýny tvoří soustava tří přehradních nádrží. Horní Mušovská, střední Věstonická, dolní Novomlýnská. Byly postaveny v 70. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplavám a zvýšily intenzitu zemědělské výroby. Dnes slouží ke koupání, k rybolovu, windsurfingu či lodní dopravě. Okolí je vhodné pro pěší výlety a cykloturistiku. Po hrázi vede silnice spojující Dolní Věstonice a Strachotín. Na jednom ze dvou ostrovů, které vznikly po napuštění nádrže, stojí zbytky kostela sv. Linharta, který byl součástí dnes zatopené obce Mušov.

Scroll to Top