Lipno: Nejlepší voda ke koupání

blank

Nejlepší voda na koupání v Jihočeském kraji je momentálně v lipenské přehradě. Nejvyšší kvalitu vody registrují u pláží v Horní Plané a Lipně nad Vltavou.

„U další lipenské pláže v Černé v Pošumaví má voda mírně zhoršené vlastnosti. Podle aktuálního rozboru je překročena pouze hodnota ukazatele chlorofyl-a,” řekl Vratislav Heinige z jihočeské krajské hygienické stanice. Zhoršenou jakost vody hygienici evidují v orlické přehradě u tábořiště Podolsko a Radava. „Je zde mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou,” řekl Heinige. Nejhorší kvalita vody je v rybníku Hejtman na Třeboňsku.

V posledních letech dochází k neúměrnému přemnožení sinic, které jsou nebezpečné jak pro lidské zdraví, tak pro rostliny a živočichy. Na kvalitě vody se nejvíce podepisuje intenzita slunečního svitu, větru, počet srážek a její teplota. Obecně platí, že pokud se bude držet počasí, kdy bude hodně slunečního svitu a málo dešťů, tak je větší pravděpodobnost, že se ve vodě budou tvořit sinice a bude méně kvalitní ke koupání.

Během sezony si může veřejnost kvalitu vody zkontrolovat na internetových stránkách krajské hygienické stanice. Rizikem jsou přemnožené sinice a fekální znečištění. Zejména přemnožené sinice mohou být spouštěcím mechanismem pro kožní alergické reakce či podráždění očí. Pokud se při pozření dostanou sinice, nebo jakékoliv znečištění do organismu, můžou způsobit střevní potíže. Fekální znečištění vody může přenést žloutenku typu A.

Scroll to Top