Ra┼íelini┼ítn├ş divo─Źina u Horusick├ęho rybn├şka

blank

Nefal┼íovan├í divo─Źina ─Źek├í n├ív┼ít─Ťvn├şka, kter├Ż se vyd├í od hr├íze t┼Öet├şho nejv─Ťt┼í├şho rybn├şku u n├ís ÔÇô Horusick├ęho (psali jsme o n─Ťm zde) ÔÇô le┼ż├şc├şho mezi Vesel├şm nad Lu┼żnic├ş a T┼Öebon├ş po ┼żlut├ę turistick├ę zna─Źce. Ta vede pod├ęl Zlat├ę stoky, kter├í ostatn─Ť pod Horusick├Żm rybn├şkem kon─Ź├ş svou pou┼ą u Vlkovsk├Żch p├şskoven v┬ákorytu Lu┼żnice, a po kilometru pokra─Źuje po okraji N├írodn├ş p┼Ö├şrodn├ş rezervace Ruda pod├ęl vodn├şho kan├ílu.
S ohledem na leto┼ín├ş chladn├ę a de┼ítiv├ę po─Źas├ş je pohyb po podm├í─Źen├Żch louk├ích v┬ábl├şzkosti ra┼íelini┼í┼ą s┬á┼Öadou ┼żelezit├Żch pramen┼» pom─Ťrn─Ť n├íro─Źn├Ż a vy┼żaduje krom─Ť vod─Ťodoln├ę obuvi tak├ę jistou d├ívku obez┼Öetnosti.
Vnit┼Ön├ş ─Ź├íst pam├ítky s┬ározlohou 70 hektar┼» je ve┼Öejnosti nep┼Ö├şstupn├í, nicm├ęn─Ť i proch├ízka okrajovou ─Ź├íst├ş je velmi p┼»sobiv├í. Podm├í─Źen├ę louky a ra┼íelini┼ít─Ť se st┼Ö├şdaj├ş s┬áborovicov├Żmi a b┼Ö├şzov├Żmi porosty. V┬álokalit─Ť slatinn├ęho ra┼íelini┼ít─Ť na┼íla vhodn├ę m├şsto k┬á┼żivotu ┼Öada kriticky ohro┼żen├Żch rostlinn├Żch druh┼».
V minulosti se zde ru─Źn─Ť t─Ť┼żila ra┼íelina. Kv┼»li tomu zde byla vybudov├ína ┼Öada odvod┼łovac├şch kan├íl┼», kter├ę odv├íd─Ťly vodu do vedlej┼í├şho rybn├şka. ┼Żlut├í zna─Źka n├ís vede po z├ípadn├şm okraji rezervace a hrani─Ź├ş s┬átokem Zlat├ę stoky. Ta vytv├í┼Ö├ş sv├Żm zaduman├Żm tokem malebn├í a romantick├í z├íkout├ş. Na jej├şm druh├ęm b┼Öehu se nach├íz├ş dal┼í├ş cenn├í lokalita ÔÇô ra┼íelini┼ít─Ť Hov├şzna. Sedmihektarov├í pam├ítka p┼Öedstavuje jedno z┬ánejcenn─Ťj┼í├şch ra┼íelini┼í┼ą, kter├ę je bohat├ę na pramenn├ę v├Żb─Ťry a je ojedin─Ťl├ę v┬ácel├ę T┼Öebo┼łsk├ę p├ínvi. Dostat se na hranici lokality je mo┼żn├ę po kmenech polo┼żen├Żch p┼Öes kan├íl. Nezbytn├í je nicm├ęn─Ť velk├í opatrnost.
┼Żlut├í zna─Źka n├ís dovede a┼ż k┬áBo┼íileck├ęmu rozcest├ş. Odsud je mo┼żn├ę po poln├ş cest─Ť pokra─Źovat do Pon─Ťdr├í┼żky. P┼Öed vesni─Źkou n├ís ─Źek├í je┼ít─Ť jiho─Źesk├í idyla v┬ápodob─Ť Pon─Ťdr├í┼żkovsk├ęho rybn├şka, p┼Öekro─Ź├şme zde op─Ťt Zlatou stoku. Ze vsi vede poln├ş cesta okolo rybn├şka ┼ávarcenberk a┼ż na jeho hr├íz. Odtud se m┼»┼żeme vr├ítit zp─Ťt na hr├íz Horusick├ęho rybn├şka.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top