Laboratoře zkoumají vzorky z Bíliny

blank

V neděli 2. května byly objeveny stovky uhynulých ryb v řece Bílině. Vzorky se již dostaly do laboratoří, které by měly určit příčinu havárie. 

„Viděli jsme spoustu rybiček, jak se tlačí ke břehu. Mlely z posledního – vytahovaly pusinky ven z vody a lapaly po dechu. Viděli jsme i pár velkých ryb, unášených proudem, které už jen občas vytáhly tu pusu. Voda byla taková do černa, smrdělo to jako chemikálie, tak jsem si říkala, co se děje,“ řekla svědkyně Lucie Maňásková.

O situaci byl informován teplický Český rybářský svaz. „Uhynulé ryby byly vidět hlavně na těch hrablech, které tahají z česel nepořádek. Těch ryb tady byly spousty, a všechny druhy – kapři, plotice, okouni. Těžko se odhaduje, kolik tam těch ryb bylo, protože voda tam byla tak znečištěná, že byly vidět jen huby těch ryb. Ty ryby samotné ani skoro vidět nebyly,“ sdělil Pavel Lasík. 

Podle mluvčího Severočeského územního svazu rybářů Jana Skalského by se mohlo jednat o odpadní vody. „Ty souvisí s dešti, které včera probíhaly. Mnohdy se stává, že kanalizace není schopna pojmout takové množství vody a část se pustí přímo do toku,“ doplnil Skalský. Vzorky odebrali i hasiči a rybáři, zkoumá je ale i veterinární správa. Případ monitoruje rovněž Česká inspekce životního prostředí.

Scroll to Top