Otrava ryb v řece Bílině: Kdo je na vině?

blank

Jak jsme již informovali, v řece Bílině v severních Čechách uhynuly v neděli 2. května stovky ryb. Podle rybářů byla voda silně zakalená, rovněž také zapáchala po neznámé látce. Věc již v šetření státní správy i Povodí Ohře.

„Množství padlých ryb bohužel aktuálně nezjistíme, protože i s ohledem na nedávné deště byla hladina řeky vyšší. Dá se ale předpokládat, že spousta z nich už se dostala do Labe. Uvidíme, co objevíme, až hladina klesne,“ řekl mluvčí severočeského územního svazu Jan Skalský s tím, že u břehů řeky se pohybuje také „spousta malátných ryb“. Mrtvé ryby zaznamenali rybáři už v neděli dopoledne v okolí města Bílina.

„Co mám informace, nejvíce padlých ryb plavalo v řece kolem poledne. Druhové složení bylo poměrně pestré, od těch nejmenších, jako jsou hrouzci, plotice, perlíni až k těm větším rybám, jako jsou líni, kapři, štiky či dokonce sumci,“ sdělil Skalský. Rybáři poslali vzorky vody na expertízu. „Doufáme, že se úhyn dotkl pouze části rybí osádky v některém z nejpostiženějších úseků, ale řeka nebyla otrávená celá. Ostatně i v minulosti již k podobným úhynům v souvislosti s dešti a nečištěnými odpadními vodami na Mostecku a níže bohužel došlo,“ řekl dále Skalský. Podle něj zatím nelze odhadnout výši způsobené škody.

„S ohledem na počasí, kdy v posledních dnech spadlo velké množství srážek, je pravděpodobné, že viníkem mohou být například nečištěné odpadní vody a s tím související deficit kyslíku ve vodě. Při vyšších srážkách se dostávají nečištěné odpadní vody přímo do řeky, protože čističky odpadních vod nestíhají,“ pokračoval Skalský. V této souvislosti rovněž připomněl minulost řeky.

„Teče regionem se značným počtem velkých sídel, navíc krajinou poznamenanou těžbou a těžkým průmyslem. V minulosti, především před rokem 1989, byla považována za doslova mrtvou řeku, následně se do ní však podařilo vrátit život. Ovšem v sedimentech stále zůstává mnoho nebezpečných látek. I ty mohou být spoluviníkem současné situace,“ doplnil mluvčí svazu.

Situaci monitoruje Povodí Ohře. „Naši kolegové celou situaci sledují, koukali se po délce toku, kde by mohlo ke znečištění řeky dojít a zatím se nedá říci, že je to z nějakého konkrétního místa. Vidíme tam možnou souvislost s tím, že byly velké srážky a mohlo dojít k nějakému splachu, který způsobil, že uhynuly ryby,“ potvrdil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Na místo vyrazila i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „O události jsme byli informováni, a přestože součinnost české inspekce nebyla požadována, vyslali jsme na místo naši havarijní službu, která zjišťuje bližší okolnosti úhynu ryb,“ uzavřel mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka.

Zdroj: idnes.cz.
Foto: blesk.cz

Scroll to Top