Čistírna v Českých Budějovicích dostane nové česle

blank

Česle slouží k zachycení větších nečistot. Výměna začala v polovině dubna a s dokončením se počítá v červnu. Informovala o tom Markéta Zimmelová ze společnosti ČEVAK.

„Původní dvojice strojních česlí z roku 1996 již byla opotřebená a na hranici životnosti. Zařízení je přitom důležitou součástí takzvaného mechanického předčištění, na které navazují další fáze čištění odpadní vody. Musí být v nepřetržitém provozu,“ řekl technický ředitel ČEVAK Jiří Lipold. Podle něj obnova spočívá nejen ve výměně samotných česlí, ale také dalších souvisejících zařízení, jako je lis na odpad, který se na nich zachycuje, a šnekového dopravníku. Součástí akce jsou i úpravy elektroinstalace a automatického řízení jednotlivých procesů na čistírně.

„Náklady jsou vyčísleny na 5,58 milionu korun. Cílem vlastníka vodohospodářské infrastruktury, statutárního města České Budějovice, je průběžně modernizovat jednotlivé části čistírny tak, aby odpovídaly nejpřísnějším požadavkům na čištění odpadních vody. Tato etapa je tedy jednou z mnoha, které se v letošním roce uskuteční,“ doplnil náměstek primátora města České Budějovice Petr Holický. Českobudějovická čistírna je v provozu od roku 1969. Několikrát prošla modernizací.

Firma také v hospodářském roce končícím 31. září 2020 dosáhla čistého obratu 2,41 miliardy. Výsledek hospodaření po zdanění činil 135,88 milionu. Společnost provozující vodohospodářský majetek se starala o 4836 kilometrů vodovodní sítě, 146 úpraven a o 223 čistíren vody, vyfakturovala 22,23 milionu kubíků vody. Na kanalizační síť bylo napojeno 464,42 tisíc obyvatel.

Scroll to Top