K Chrudimce mezi Železné hory a Žďárské vrchy

blank

O Trhové Kamenici na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů jsme na našem portálu již psali – například o krásné osadě Zubří nad městem si můžete přečíst zde. Městem protéká Chrudimka, která před ním vytváří údolní nivu, v níž byly vybudovány dva rybníky – Mlýnský rybník a Velká Kamenice. Lokalita je chráněna jako Přírodní památka Trhovokamenické rybníky. Procházka po jejím okraji po turistické značce je během jarního období obzvláště příjemná. Nezregulovaná řeka vytváří podél luk přirozené meandry s nivními hlinitými náplavami.

Rybníky patří mezi nejstarší na Chrudimsku, zmínky o nich pocházejí již z 15. století. Jsou obklopeny porostem rákosů, roste zde řada dalších trav a bylin, jednotlivé louky jsou odděleny jasanovo-ošlovými remízky. To vše vytváří vhodné prostředí pro výskyt řady druhů obojživelníků (skokan hnědý a zelený, ropucha obecná, blatnice skvrnitá), ale také ptáků – mimo jiné i ledňáčků, ale také pěvců (pěnice, sýkorky).

Od Velké Kamenice je to zhruba kilometr chůze malebnou vysočinskou krajinou do Svobodných Hamrů s fungujícím hamerským hostincem v památkově chráněném roubeném stavení, které se nachází pár metrů od Chrudimky. Zachovalý hamr k výrobě železa najdete hned naproti, stejně jako přestavěný novobarokní zámeček, který za socialismu využívalo JZD – jak už to tak v době budování rudých lepších zítřků bývalo.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top