Čistírnu ve Dvoře Králové nad Labem čeká modernizace

blank

Díky akci se z ní do tří let stane mnohem efektivnější čisticí centrum. Labi se uleví především od fosforu a dusíku, tedy prvků, na které dosavadní způsob čištění splašků nestačil.

„Provoz dosud splňuje všechny dané parametry čistění odpadních vod. Problémem je, že koncentrace fosforu a dusíku ve vyčištěné vodě nebyla před třiceti lety řešena tak, jako je tomu dnes. Čistírna proto nemá zařízení na srážení těchto prvků,” vysvětlil jednatel společnosti Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové Petr Mrázek. Podle něj dusík odstraní ze splašků nová zóna, bez níž by čistírna měla v blízké budoucnosti problém splňovat stále přísnější limity na kvalitu vyčištěné vody.

Rekonstrukce za 50 milionů proběhne ve třech etapách. Akci financují Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové, které jsou majitelem a provozovatelem čistírny. Firma ji odkoupila od společnosti Evorado za 120 milionů korun, kupní cenu pokryla bankovním úvěrem ve výši 100 milionů, zbývajících 20 milionů zaplatila z vlastních prostředků.

Město letos proinvestuje 128 milionů. Hlavními akcemi by měly být stavby vodovodů a kanalizací. Rozpočet města pro rok 2021 počítá při příjmech 405 milionů a výdajích 445 milionů s deficitem 40 milionů. Schodek město vyrovná z úvěru a také ušetřených peněz.

Scroll to Top