Najít ohnisko COVID-19 může být rychlejší

blank

Až o dva týdny dříve by se dala identifikovat ohniska nemoci COVID-19 díky monitoringu odpadních vod. Ukázaly to výsledky projektu Vysoké školy chemicko-technologické, který analyzoval vzorky ze čtrnácti míst pražské stokové sítě.

„V tuto chvíli máme data, která ukazují, že korelace mezi množstvím viru v odpadních vodách a náloží v populaci je velmi dobrá. Zvláště v těch lokalitách, kde je velké zastoupení bytů nebo domů,“ řekl docent Jan Bartáček. Český rozhlas uvedl, že pomocí nové analytické metody založené na stanovení obsahu RNA viru SARS-CoV-2, monitorovali vědci od července loňského roku čtrnáct lokalit pražské stokové sítě.

„Máme několik lokalit, kde jsme zaznamenali nárůst už o něco dříve, než se tam covid-19 ve větší míře prokázal. Teď nedokážu přesně říct, jestli je to o týden nebo čtrnáct dní dopředu. Ještě stále analyzujeme epidemiologická data, která nám poskytl Ústav zdravotních informací a statistiky,“ sdělil dále Bartáček, podle kterého projekt potvrdil, že díky viru, který člověk vylučuje ve stolici, je možné pravidelnou analýzou odpadních vod zjistit případné ohnisko nákazy.

V současnosti začala další fáze měření. V ní se už zdvojnásobil počet odběrových míst a zvýšila se frekvence analýz. „Byli bychom rádi, kdyby se k nám připojila nějaká epidemiologická skupina, která by na základě našich dat mohla aktuálně reagovat na situaci v daném místě,“ doplnil Bartáček.

Scroll to Top