MD: ČR a Polsko se shodují na koridoru pro splavnění Odry

blank

Ministerstvo dopravy České republiky a Ministerstvo infrastruktury Polské republiky se shodují ve výběru trasy vodního koridoru, který umožní splavnění Odry. Varianta vodní cesty západně od Bohumína je na území ČR nejkratší.

Obě země spolupracují i na zařazení Oderské vodní cesty do evropské dopravní sítě TEN-T. V Moravskoslezském kraji se podle ministerstva dopravy nabízí možnost propojit všechny druhy dopravy. S Polskem pokračují také přípravy přeshraničního úseku vysokorychlostní železnice Bohumín – Ostrava – Přerov a modernizace se brzy dočká celý železniční uzel Ostrava.

Ministr dopravy Karel Havlíček splavnění Odry do Ostravy za jednu ze svých priorit ve vodní dopravě. V maximální variantě by šlo o splavnění zhruba 90 kilometrů proti proudu od polského přístavu Kędzierzyn-Koźle. Půjde o polsko-český projekt, přičemž na českou stranu připadne zhruba třetinový úsek. Tomu odpovídají i odhadované náklady ve výši 15 miliard korun. Poláci, kteří na oživení plavby na Odře pracují už několik let, by investovali zhruba 40 miliard korun. Blízko českých hranic u Ratiboři je téměř hotov suchý poldr, který by se měl v budoucnu změnit na nádrž a udržovat hladinu řeky vhodnou pro plavbu.

Desítky českých vědců, včetně děkanů všech přírodovědeckých fakult v Česku, však rozhodnutí vlády o zahájení příprav první části kanálu kritizují. „Postup ve věcech tak velkého rozsahu a s takto zásadním vlivem na celé regiony České republiky i okolních států může být založen pouze na široké odborné i společenské diskusi a na dostatečném zvážení všech odborných studií a dalších podkladů,“ stojí v textu. Prohlášení podepsalo na 80 vědců.

Kromě děkanů všech přírodovědeckých fakult v Česku k nim dále patří například ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer, ředitel Botanického ústavu Akademie věd ČR Jan Wild, Bedřich Moldan z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, Michal Marek, který vede Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR, a řada dalších zástupců akademické sféry a různých organizací. Rozhodnutí vlády odsoudilo také mnoho ekologů a zástupců opozice.

Scroll to Top