Velká sanace Hlučínského jezera

blank

Zhruba půl miliardy bude stát protipovodňová ochrana Hlučína na Opavsku a okolních obcí. Pokračuje rozsáhlá sanace a rekonstrukce Hlučínského jezera. Kromě zpevněných břehů a hrází přibudou také nové mosty a další technická zařízení. Rekreanti se sem letos nedostanou.

„Začaly práce na vodohospodářských objektech. Nejdřívější dokončení stavebních objektů je plánováno na začátek června,“ potvrdil stavbyvedoucí Petr Vojtíšek. Úplně hotovo bude až příští rok v létě. Omezení letních sportů je nutné. „Ti znalí věděli, že to jednou přijde a provozovny se na ty dvě, tři sezóny budou muset zastavit. Bohužel včetně nás musí respektovat, že se jedná o staveniště,“ doplnil starosta města Pavel Paschek. Obří investiční akce by měla před velkou vodou ochránit rovněž okolní obce a Ostravu. Po ukončení modernizace naopak u jezera přibudou v souvislosti s turistikou a vodními sporty desítky pracovních míst.

Jezero má rozlohu 131 hektarů a maximální hloubku čtyři metry. Původní štěrkovna byla na vodní nádrž po ukončení těžby přebudována v roce 1990. Délka jezera je 2,2 kilometru. Na konci předlistopadové éry existovala řada ambiciózních návrhů na vybudování volnočasové infrastruktury, jako byly například umělý kanál řeky Opavy pro závody na divoké vodě nebo dostihové závodiště. Listopadová revoluce tyto plány zastavila.

Že je situace v okolí vodní plochy neudržitelná, potvrdily například povodně v roce 1997, kdy se říční hráze na řece Opavě mezi Děhylovem a Jilešovicemi přelily, voda se následně propojila s jezerem a došlo ke škodám ve výši desítek milionů korun. Areál hlučínské štěrkovny je významnou volnočasovou zónou pro obyvatele Hlučína, Ostravy i přilehlých obcí. V létě je vyhledávaným místem pro sporty, ale také významné kulturní aktivity, jako je třeba festival Šterkovna Open Music, který každoročně navštěvuje několik tisíc lidí.

Scroll to Top