Ztr├íty vody v Praze na historick├ęm minimu

blank

Ztr├íty vody v pra┼żsk├ę vodovodn├ş s├şti v lo┼łsk├ęm roce dos├íhly 12,91 procenta. V celkov├ęm objemu dokonce klesly na historick├ę minimum, kdy┼ż se zastavily na 11 680 tis├şc├şch kub├şk┼» vody. Je┼ít─Ť p┼Öed dvaceti lety p┼Öesahovaly ztr├íty jednu t┼Öetinu, v┬ároce 1996 dokonce v├şce ne┼ż 43 procent. Informovaly o tom Pra┼żsk├ę vodovody a kanalizace.

Firma prov├íd├ş monitoring vodovodn├ş s├şt─Ť pravideln─Ť, v─Źetn─Ť pr┼»b─Ť┼żn├ęho vyhodnocov├ín├ş ztr├ít vody v┬áz├ísobn├şch p├ísmech a pravidelnou diagnostiku vodovodn├ş s├şt─Ť, kter├ę se dlouhodob─Ť velmi intenzivn─Ť v─Ťnuj├ş.┬áÔÇ×I to je jedn├şm z┬áhlavn├şch faktor┼», kter├Ż se podepisuje na p┼Ö├şzniv├ę statistice ztr├ít vody,ÔÇť┬ávysv─Ťtlil Jan Kobr, mana┼żer ├║tvaru hospoda┼Öen├ş s┬ávodou a ekologie PVK.
Pra┼żsk├ę vodovody a kanalizace za─Źaly tak├ę k vyhled├ív├ín├ş skryt├Żch ├║nik┼» z vodovodn├ş s├şt─Ť pou┼ż├şvat jedine─Źnou technologii ÔÇô satelitn├ş d├ílkov├Ż pr┼»zkum Zem─Ť. Unik├ítn├ş je v tom, ┼że pracuje na stejn├ęm principu jako p┼Öi hled├ín├ş vody na Marsu.

ÔÇ×M├íme za sebou pilotn├ş projekt, kter├Ż p┼Öed─Źil na┼íe o─Źek├ív├ín├ş. Sn├şmkovali jsme ├║zem├ş od Nov├ęho M─Ťsta a┼ż po Pankr├íc, co┼ż p┼Öedstavovalo zhruba p─Ťt set kilometr┼» vodovodn├ş s├şt─Ť. Syst├ęm ozna─Źil 45 oblast├ş s potenci├íln├şm ├║nikem pitn├ę vody. Pr┼»zkumem ozna─Źen├Żch oblast├ş bylo nalezeno 26 skryt├Żch ├║nik┼»,ÔÇť uvedl loni gener├íln├ş ┼Öeditel spole─Źnosti Petr Mrkos. Na projektu PVK pracuj├ş s technologi├ş vyvinutou izraelskou firmou Utilis, kter├í podle vodohospod├í┼Ö┼» vyu┼ż├şv├í za┼Ö├şzen├ş na principu Synthetic Aperture Radar (SAR) nesen├ę dru┼żic├ş japonsk├ę vesm├şrn├ę agentury JAXA.

Senzor rovn─Ť┼ż na satelitu zachycuje vyslan├ę radarov├ę impulsy, kter├ę dok├í┼ż├ş rozli┼íit typ vody. Tedy , zda se jedn├í o povrchovou, odpadn├ş ─Źi pitnou. V Praze si od technologie slibuj├ş v─Ťt┼í├ş kontrolu nad ztr├ítami v s├şti. ÔÇ×Pr├ív─Ť neust├íl├Ż monitoring vodovodn├ş s├şt─Ť, pr┼»b─Ť┼żn├ę vyhodnocov├ín├ş ztr├ít v z├ísobn├şch p├ísmech a pravideln├í diagnostika jsou z├íkladn├ş p┼Öedpoklady pro sni┼żov├ín├ş ztr├ít,ÔÇť zd┼»raznil Mrkos.

Scroll to Top