Významný úspěch brněnských vědců

blank

S novou technologií pro dočišťování vody pomocí nízkoteplotního plazmatu přišli brněnští vědci, zařízení umí z vody odstranit zbytky chemikálií a hubí i mikroorganismy jako jsou sinice a bakterie, uvedl Deník. Zatím taková zařízení existovala pouze v laboratorním měřítku. Nový vynález zvládne zpracovat poměrně velké objemy vody.

„V současné době je kontaminace vod velký problém, ať už mluvíme o vodě odpadní, užitkové nebo pitné. Vody mohou obsahovat například sinice u povrchových vod, splašková voda zase může být kontaminována zbytky léčiv nebo estrogeny z antikoncepce. Čistírny odpadních vod využívají biologický proces čištění, a ten ne všechno zvládne odbourat,“ řekl Pavel Rudolf z Fakulty strojního inženýrství brněnské techniky.

Podle expertů funguje nová technologie na principu hydrodynamické kavitace, kdy lze pomocí snížení tlaku dosáhnout toho, že se ve vodě začnou objevovat bublinky páry podobně jako při varu. Když se začnou měnit zpět na kapalinu, jde o tak dramatický kolaps, že vyzářená tlaková vlna je schopná roztrhat některé mikroorganismy, a tím je zneškodnit.

Vědci ze strojní fakulty se spojili s týmem Pavla Sťahela na Masarykově univerzitě a kavitaci doplnili o výboj nízkoteplotního plazmatu. „Zařízení při testech fungovalo dobře i při průtocích tisíce litrů za hodinu. To je v porovnání s předchozím průtokem v řádu nejvýše jednotek litrů opravdový úspěch,“ popsal Sťahel. Nyní brněnští vědci hledají investora, který by chtěl technologii dotáhnout do podoby produktu a uvést ji na trh.

Scroll to Top