Zapomenut├Ż lom u ┼Żermanick├ę p┼Öehrady

blank

Zaj├şmav├ę m├şsto m┼»┼żete vyp├ítrat n─Ťkolik des├ştek metr┼» od hr├íze ┼Żermanick├ę p┼Öehrady vybudovan├ę na ┼Öece Lu─Źin─Ť mezi Fr├Żdkem-M├şstkem a Hav├ş┼Öovem p┼Öedev┼í├şm pro z├ísobov├ín├ş pr┼»myslu vodou, ale tak├ę pro rekrea─Źn├ş a protipovod┼łov├ę ├║─Źely. ┼Żermanick├Ż lom je p┼Ö├şrodn├ş pam├ítkou, kde na┼íly po ukon─Źen├ş t─Ť┼żby t─Ť┼íinitu sv┼»j domov chr├ín─Ťn├ę ┼żivo─Źi┼ín├ę i rostlinn├ę druhy.
Materi├íl vyt─Ť┼żen├Ż z┬ádvouhektarov├ęho lomu byl v┬á50. letech minul├ęho stolet├ş vyu┼żit p┼Öi stavb─Ť p┼Öehrady. Lom je v┬ásou─Źasnosti zatopen├Ż a vznikl zde mok┼Öad s┬ározlehlou vodn├ş plochou, v┬án─Ťm┼ż ┼żije mnoho chr├ín─Ťn├Żch druh┼» ┼żivo─Źich┼» (─Źolek velk├Ż, 19 druh┼» v├í┼żek a ┼Öada pta─Ź├şch druh┼») i rostlin. Proto bylo m├şsto vyhl├í┼íeno v┬ároce 1992 p┼Ö├şrodn├ş pam├ítkou.
Nad mok┼Öadem se ty─Ź├ş mohutn├ę st─Ťny sope─Źn├ę horniny, kter├ę vyhovuj├ş naopak spole─Źenstv├şm v├ízan├Żm na sucho, nap┼Ö├şklad kritiky ohro┼żen├ę p┼Öesli─Źce r┼»znobarevn├ę.
K m├şstu se dostanete od parkovi┼ít─Ť u hr├íze p┼Öehrady. Je od n─Ťj fakticky vzd├íleno n─Ťkolik metr┼». Od ruchu civilizace a v├Żletn├şk┼» ho ale ochra┼łuje p├ís listnat├Żch strom┼». Proto se jen p├ír metr┼» od silnice ocitnete v tich├ęm m├şst─Ť ┼żij├şc├şm v┬ápoklidn├ęm tempu p┼Öirozen├ęho plynut├ş ─Źasu. P┼Öi sestupu dol┼» k┬ávyt─Ť┼żen├ę plo┼íin─Ť je t┼Öeba db├ít opatrnosti, stejn─Ť jako p┼Öi pohybu pobl├ş┼ż t─Ť┼íinitov├Żch st─Ťn.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top