150 tisíc korun za ucpanou kanalizaci

blank

Nastává období nejkrásnějších svátků v roce, a tak se ve všech domácnostech peče, smaží a nabízí se otázka, kam s použitým olejem, píší Středočeské vodárny.

„Velkému počtu našich spoluobčanů připadá normální vylít olej po smažení do kanalizace. Ovšem nikdo si neuvědomuje, že tuk v kanalizačním potrubí ztrátou teploty rychle ztuhne. Tím dochází k jeho postupnému usazování na stěnách potrubí a následnému zanášení kanalizační přípojky a veřejné kanalizace. Výsledkem toho je omezení průtočnosti v kanalizačním potrubí. Jen v letošním roce evidujeme na 50 případů ucpání kanalizační přípojky ztuhlým tukem. Vlastníci přípojky si tak dali nechtěný dárek za celkem 150 tisíc korun,“ vysvětlil Vladimír Dragoun, manažer kanalizace Středočeských vodáren. Přebytečný tuk z domácností by se podle něj měl odevzdávat ve sběrných dvorech. Tím se předejde zbytečným výdajům spojeným s čištěním kanalizační přípojky, ale i starostem s ucpanou přípojkou nejen v době vánočních svátků.

„Pro některé vlastníky připojených nemovitostí představuje kanalizační stoka ideální místo pro likvidaci jakéhokoliv odpadu, ať se jedná o již zmiňované zbytky jídel, léků, ale také o použité hygienické potřeby nebo zbytky čisticích prostředků. V kanalizaci dokáží způsobit velké komplikace. Díky odolnosti proti roztržení mohou vlhčené ubrousky ucpat čerpadla, popřípadě kanalizaci, což má nakonec dopad i na naši peněženku, protože vyčištění ucpaného odpadu či oprava čerpadla stojí nemalé peníze, “ řekl Dragoun. Společnost Středočeské vodárny se touto cestou snaží apelovat na všechny odběratele, aby likvidaci různého odpadu prováděli jiným způsobem než splachováním do kanalizace. K likvidaci použitých vlhčených ubrousků lze použít nádoby na tříděný odpad nebo směsný komunální odpad. Výrazným způsobem se tím usnadní čištění a údržba kanalizační sítě.

Scroll to Top