Prodej kohoutkové vody v restauracích má podporu EP

blank

Jak upozornil server Aktuálně.cz, voda z kohoutků by měla být v příštích letech kvalitnější a všeobecně dostupná například v restauracích či ve veřejných budovách. V úterý 14. prosince odsouhlasili poslanci Evropského parlamentu návrh směrnice, která mimo jiné zpřísňuje normy pro obsah některých znečišťujících látek ve vodě.

„Členské země by podle normy měly podporovat bezplatné poskytování vody z vodovodů ve veřejných budovách a maximálně za nízký servisní poplatek také v restauracích či jídelnách. Velká část podniků to dosud neumožňuje a prodává pouze vodu balenou. Směrnice také snižuje povolený obsah některých látek znečišťujících kohoutkovou vodu,“ píše Aktuálně.cz.

Podle lucemburského europoslance Christopha Hansena, který se na vyjednávání o novele směrnice podílel, je dvacet let poté, co vstoupila v platnost první směrnice o pitné vodě, na čase aktualizovat a zpřísnit práh pro některé znečišťující látky, jako je olovo. Podle Evropské komise by nižší spotřeba balené vody mohla znamenat pro domácnosti v EU úspory až 600 milionů eur ročně.

Role kohoutkového inspektora v restauračních zařízeních Moravskoslezského kraje se v posledních letech ujaly Severomoravské kanalizace a vodovody Ostrava. Vysokoškolští studenti v létě opět po roce vyrazili do restaurací, kaváren, hotelů a dalších občerstvovacích zařízení, které nabízejí kohoutkovou vodu z veřejné vodovodní sítě. Kromě nálepky Podáváme vodu z kohoutku vstřícní provozovatelé dostávali jako ocenění sadu džbánů a sklenic, do kterých mohou kvalitní pitnou vodu servírovat.

„Podávání kohoutkové vody – většinou za přiměřený poplatek zohledňující pracnost a náročnost dané služby stejně jako doplňky v podobě citrónu nebo máty v karafě vody – se stalo v našem regionu podle aktuálních zkušeností samozřejmostí,“ řekl v létě mluvčí firmy Marek Síbrt. Princip projektu tkví v osobních návštěvách a rozhovorech s majiteli jednotlivých podniků.

„Vodárenská společnost chápe, že kohoutková voda nemusí být v podnicích poskytována bezplatně, protože s přípravou a servisem na stůl zákazníka je spojena řada úkonů a práce. Navíc voda jako nejcennější surovina má svou hodnotu,“ řekl mluvčí. Podmínkou ocenění tak navíc není to, aby dostávali návštěvníci kohoutkovou vodu zdarma.

Scroll to Top