Ztráty vody za osm miliard

blank

V ─îesk├ę republice se v roce 2018 ztratilo t├ęm─Ť┼Ö 100 milion┼» kub├şk┼» vody za zhruba osm miliard. Pod├şl prohospoda┼Öen├ę vody se ka┼żd├Żm rokem sni┼żuje. Ke zlep┼íen├ş vede vyhodnocov├ín├ş ztr├ít v z├ísobn├şch p├ísmech a pravideln├Ż monitoring vodovodn├ş s├şt─Ť. T├ęmatem se zab├Żval port├íl idnes.cz.

V roce 2000 ─Źinily v tuzemsku ztr├íty vody 25,2 procenta. V roce 2017 to bylo 16,4 procenta . Nap┼Ö├şklad Pra┼żsk├ę vodovody a kanalizace uvedly, ┼że v roce 2019 zaznamenaly ztr├ítu pouze 12,5 procenta, p┼Öi─Źem┼ż p┼Öed v├şce ne┼ż 20 lety to bylo 43 procent. Ztr├íty mezi deseti a┼ż dvaceti procenty dos├íhly tak├ę Severomoravsk├ę vodovody a kanalizace Ostrava, Brn─Ťnsk├ę vod├írny a kanalizace ─Źi spole─Źnost Kr├ílov├ęhradeck├í provozn├ş.

Unik├ítem se chlub├ş m─Ťstsk├í vod├írensk├í spole─Źnost VaK Hlu─Ź├şn, kter├í v roce 2018 sn├ş┼żila ├║niky na m├ęn─Ť ne┼ż ─Źty┼Öi procenta. P┼Öedstavuje to raritu tak├ę v mezin├írodn├şm srovn├ín├ş. P┼»vodn─Ť ztr├íty vody v Hlu─Ź├şn─Ť p┼Öedstavovaly a┼ż 30 procent. Potrubn├ş s├ş┼ą m├í d├ęlku kolem 60 kilometr┼» a z├ísobuje krom─Ť samotn├ęho m─Ťsta i p┼Öilehl├ę Bobrovn├şky a Darkovi─Źky.

ÔÇ×Hlavn├şm faktorem je podrobn├í analytick├í ─Źinnost a samoz┼Öejm─Ť d┼»kladn├í znalost vodovodn├ş s├şt─Ť, tedy jej├ş st├í┼Ö├ş a slo┼żen├ş. To je alfa a omega v┼íeho. Do toho vstupuje systematick├ę vyhled├ív├ín├ş ├║nik┼» za pomoci r┼»zn├Żch p┼Ö├şstroj┼», nap┼Ö├şklad p┼»dn├şch mikrofon┼», tak m┼»┼żeme odhalit, kde voda z potrub├ş unik├í,” vysv─Ťtlil ┼Öeditel hlu─Ź├şnsk├Żch vod├íren Petr Schim├ínek.

Scroll to Top