ČIŽP: Rozbory vody z Bečvy potvrdily nadlimitní výskyt niklu

blank

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které v místě vyústění odpadních vod v areálu Tesly ve Valašském Meziříčí – Juřince odebrali v úterý 27. října odpoledne inspektoři ČIŽP, prokázaly podle České inspekce životního prostředí zvýšené množství niklu. Vzorky vyloučily přítomnost kyanidu.

„Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, které by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat,“ řekl Robert Stržínek, starosta Valašského Meziříčí.

Podle inspekce není nikl pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt s niklem ale může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Na místě vzorky kromě inspektorů ČIŽP odebírali také zaměstnanci Vodoprávního úřadu Valašské Meziříčí i hasiči.

„Česká inspekce životního prostředí nyní pokračuje v šetření příčiny a zdroje kontaminace, ve spolupráci s vodoprávním úřadem monitoruje řeku a vzájemně si vyměňuje informace s ostatními složkami. Dosud nebyly potvrzeny žádné úhyny ryb. Na základě kompletních a křížových výsledků rozborů určíme další postup inspekce. Kompletní analýzy a hodnoty rozborů vody nebudeme blíže komentovat, protože jsou důležité pro další šetření, které inspekce následně povede,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Otrava Bečvy ze září stále bez viníka

Policie ani po měsíci nezjistila viníka ekologické katastrofy na Bečvě, při které v září zahynulo po otravě kyanidy 40 tun ryb. A podle státního zástupce je možné, že to tak i zůstane, uvedl pro Radiožurnál. Vyšetřovatelé označili jako zdroj znečištění patnáctikilometrový kanál z průmyslového areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm ústící do Bečvy ve Valašském Meziříčí, ale přesný původ jedů se jim odhalit stále nedaří. Podle osloveného experta však není zcela ze hry ani chemička Deza z holdingu Agrofert, a to kvůli značnému množství kyanidu, se kterým podnik nakládá. Mluvčí holdingu označil tento názor za účelový.

Kompletní text zde.

 

Scroll to Top