SPS: Zájem o rekreaci na vodě byl velký

blank

Státní plavební správa (SPS) vydala pravidelnou analýzu plavební sezony, ze které mimo jiné plyne nebývalý zájem o rekreaci na vodě. Vltavskou kaskádou od Vraného po Hněvkovickou přehradu bylo proplaveno do konce září rekordních 12 tisíc lodí, což je o 27 procent meziročně více. To představuje téměř 48 tisíc osob (+ 10 tisíc oproti roku 2019).

Velký zájem o rekreační plavbu hlásí rovněž Baťův kanál. V přístavu Petrov stálo přes noc 559 lodí, což bylo o 26 procent více než v roce 2019. V rozestavěném přístavu Veselí nad Moravou přenocovalo 899 lodí a dalších 984 využilo stání alespoň přes den. „Více občanů, než tomu bylo v minulých letech, prožilo svou dovolenou v České republice a nemálo z nich využilo možnost půjčení rekreačního plavidla a strávilo dovolenou na něm,“ uvedla šéfka SPS Klára Němcová.

Státní plavební správa uvedla, že v evidenci je nyní 95 tisíc vůdců malých a rekreačních plavidel. Počet evidovaných malých plavidel dosáhl 19 500, i když letos jich majitelé nově zaregistrovali nejméně za pět let. „Strmější nárůst počtu evidovaných plavidel po roce 2014 již zřejmě ustal. Trh se nasytil a v tomto roce sehrála bezpochyby významnou roli „koronakrize“ – omezení cestování za účelem rekreace a volnočasových aktivit obecně, odklad nákupu nákladnějších movitých věcí, tedy i plavidel,“ píše v analýze SPS.

Společnost České loděnice chce obnovit výuku učňů

České loděnice mají nové zakázky, plánují stavbu další haly a chtějí obnovit tradici praktické výuky učňů. Společnosti v současnosti chybí zaměstnanci. Klíčovou pracovní silou byli Ukrajinci, kteří se do země nyní kvůli epidemii koronaviru nemohou dostat.

„Začínáme pociťovat až fatální nedostatek pracovníků, což by mohlo ohrozit termíny dodání zakázek. Pro pracovní síly ze zahraničí není možné kvůli koronaviru získat povolení,“ řekl v srpnu novinářům ředitel společnosti Pavel Mráček, podle kterého je na stavbu nákladní lodi nutné mít zhruba 40 lidí. V současnosti pro nizozemského zákazníka budují 110 metrů dlouhý, 11,5 metru široký a 5 metrů vysoký chemický tanker o váze 700 tun.

„Stavíme jen trup. Nemůžeme udělat kompletně vybavenou loď, protože by vážila dvojnásobek a nebylo by ji možné po Labi přepravit,“ uvedl Mráček. Firma zvládne vyrábět tři lodě najednou. „Vše je ale o dostatku lidí, protože místní svářeči a obráběči odjíždí za prací do Německa. Jsme odkázáni na cizince,“ řekl dále Mráček. Společnost opravuje lodě jak tuzemským, tak zahraničním zákazníkům. České loděnice působí na trhu nepřetržitě od 19. století. Jsou tradičním výrobcem nákladních lodí všeho druhu, technických plavidel a plovoucích zařízení.

Scroll to Top