K soutoku Fry┼í├ívky a Svratky, do rodi┼ít─Ť autor┼» Brou─Źk┼» nebo Mary┼íi

blank

Jimramov v┬áokrese ┼Ż─Ć├ír nad S├ízavou le┼ż├ş historicky na obou stran├ích ─Źesko-moravsk├ę hranice. A nen├ş to m─Ťsto ledajak├ę. P├ír set metr┼» od historick├ęho centra, kter├ę je pam├ítkovou z├│nou, se nach├íz├ş soutok Fry┼í├ívky a Svratky. M├şsto, kde se vody setk├ívaj├ş, vyza┼Öuje klidem. A co v├şc. Na soutok z┬ávrchu ze skalnat├ęho ostrohu dohl├ş┼ż├ş modr├Ż d┼»m, v┬án─Ťm┼ż se narodili brat┼Öi Alois a Vil├ęm Mr┼ít├şkovi. D┼»m evidentn─Ť v┬áminulosti pro┼íel rekonstrukc├ş, nyn├ş p┼»sob├ş pon─Ťkud opu┼ít─Ťn─Ť, zanedban─Ť a pomalu ho ohlod├ív├í zub ─Źasu. Podle pov─Ťsti na skalnat├ęm ostrohu d┼Ö├şve ne┼ż d┼»m z┬ápo─Ź├ítku devaten├íct├ęho stolet├ş st├ívala jimramovsk├í ─Źtvrt p├ín┼» z┬áPern┼ítejna. Ve sk├íle pod domem je na p┼Öipomenut├ş v├Żznamn├Żch rod├ík┼» osazena pam─Ťtn├ş deska.
Svratka d├íle pokra─Źuje k┬ájihu pod├ęl centra m─Ťsta pod skalnat├Żmi ├║tvary Kaba─Źka a Kotkovice. Prudk├Ż svah a tok ┼Öeky centrum m─Ťsta podlouhle lemuj├ş.
Ve m─Ťst─Ť je tak├ę z├ímek, hrobka rodiny Belcredi, ale v┬ácentru n├ím─Ťst├ş tak├ę s├ş┼ł rod├ík┼». A ┼że t─Ťch v├Żznamn├Żch nebylo m├ílo. Na prvn├şm m├şst─Ť zmi┼łme autora Brou─Źk┼», ─Źeskobratrsk├ęho kn─Ťze Jana Karafi├íta, jeho┼ż rodn├Ż d┼»m se na podlouhl├ęm n├ím─Ťst├ş tak├ę nach├íz├ş.
Svratka z┬ám─Ťsta pokra─Źuje na jih k┬áDale─Ź├şnu a V├şru, kde na n├ş byla vybudovan├í stejnojmenn├í p┼Öehrada, o n├ş┼ż jsme psali nap┼Ö├şklad zde, zde nebo zde.

Foto: Marek S├şbrt

 

Scroll to Top