Proti proudu n├íhonu pro Habermann┼»v ml├Żn

blank

Kilometr od centra Bludova na ┼áumpersku se nach├íz├ş Habermann┼»v ml├Żn, kter├Ż proslavil p┼Öedev┼í├şm stejnojmenn├Ż film Juraje Herze z┬ároku 2010, ale tak├ę kniha Josefa Urbana vydan├í o dev─Ťt let d┼Ö├şve p┼Öed uveden├şm sn├şmku do kin.
Ml├Żn byl vybudov├ín pobl├ş┼ż ┼Öeky Moravy, z┬án├ş┼ż do n─Ťj vede n├íhon. Na prot─Ťj┼í├ş stran─Ť silnice spojuj├şc├ş Mohelnici s┬áBludovem a ┼áumperkem byla na za─Ź├ítku 20. stolet├ş postavena majitelem ml├Żna secesn├ş vila, kter├í v┬ásou─Źasnosti nab├şz├ş stylov├ę ubytov├ín├ş s kombinac├ş┬ádobov├ęho ducha a modern├şch technologi├ş (www.habermannovavila.cz).
Samotn├Ż ml├Żn v┬ásou─Źasnosti nep┼»sob├ş p┼Ö├şli┼í zachoval├Żm stavem. V┬ájeho ─Ź├ísti funguje kamenictv├ş, v┬ádal┼í├şch ─Ź├ístech jsou pravd─Ťpodobn─Ť sklady, ale tak├ę byty. Na n├íhonu z┬áMoravy byla ve ml├Żn─Ť vybudov├ína mal├í vodn├ş elektr├írna se dv─Ťma Francisov├Żmi turb├şnami.
Po zavra┼żd─Ťn├ş Huberta Habermanna na konci druh├ę sv─Ťtov├ę v├ílky m├şstn├şm holi─Źem za─Źal b├Żt ml├Żn pou┼ż├şv├ín jako z├ízem├ş pro m├şstn├ş zem─Ťd─Ťlsk├ę dru┼żstvo, ve vile vzniklo n├íjemn├ş bydlen├ş, kter├ę zde z┼»stalo a┼ż do konce socialistick├ęho re┼żimu v┬ána┼í├ş zemi.
Od ml├Żna je mo┼żn├ę vyrazit na proch├ízku proti proudu n├íhonu a┼ż ke Kul├şkovu splavu, kter├Ż odv├íd├ş vodu dv─Ťma sm─Ťry. Je┼ít─Ť o kilometr v├Ż┼íe proti proudu je na Morav─Ť vybudov├ín v┬ábl├şzkosti bludovsk├Żch l├ízn├ş jez Chrome─Ź. Ten odeb├şr├í z┬áMoravy vodu pro Chrome─Źsk├Ż ml├Żn n├ş┼że.
Cel├í proch├ízka vede pod├ęl ┼żelezni─Źn├ş trati mezi Hanu┼íovicemi a Bludovem. P┼»jdeme proti proudu n├íhonu, p┼Öi─Źem┼ż ┼Öeku Moravu uvid├şme kousek nalevo tekouc├ş na hranici lesa a pol├ş.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top