Semin├í┼Ö SOVAK ─îR Kybernetick├í bezpe─Źnost

blank

SOVAK ─îR vn├şm├í d┼»le┼żitost informa─Źn├ş a kybernetick├ę bezpe─Źnosti a proto uspo┼Ö├ídal ve spolupr├íci s Network Security Monitoring Cluster (NSMC) 21. ─Źervence 2020 semin├í┼Ö Kybernetick├í bezpe─Źnost ÔÇô jak optim├íln─Ť nastavit procesy a technick├í opat┼Öen├ş, aby se minimalizovalo riziko ┼íkody p┼Öi kybernetick├ęm ├║toku.

NSMC se zam─Ť┼Öuje na osv─Ťtu v oblasti informa─Źn├ş a kybernetick├ę bezpe─Źnosti a zvy┼íov├ín├ş pov─Ťdom├ş o probl├ęmech a ┼Öe┼íen├şch bezpe─Źnostn├şch aspekt┼» po─Ź├şta─Źov├Żch s├şt├ş a na semin├í┼Öi vystoupili z├ístupci tohoto uskupen├ş Ji┼Ö├ş Sedl├í─Źek, Ji┼Ö├ş Kn├ípek, Robert Schindler a Luk├í┼í P┼Öibyl.

V lednu 2015 ve┼íel v ├║─Źinnost z├íkon ─Ź. 181/2014 Sb., o kybernetick├ę bezpe─Źnosti, a o zm─Ťn─Ť souvisej├şc├şch z├íkon┼» (d├íle ZoKB), ve zn─Ťn├ş pozd─Ťj┼í├şch p┼Öedpis┼». To je v┬ána┼í├ş legislativ─Ť v├Żznamn├Żm miln├şkem, d├şky n─Ťmu┼ż se za─Źal m─Ťnit p┼Ö├şstup ke kybernetick├ę bezpe─Źnosti nejen z┬ápohledu organiza─Źn├şch a technick├Żch opat┼Öen├ş, ale i v┬ápr├ívn├ş rovin─Ť (povinn├ę subjekty maj├ş z├íkonnou povinnost ┼Öe┼íit kybernetickou bezpe─Źnost) a v┬áoblasti vzd─Ťl├ív├ín├ş a evangelizace. Ka┼żd├í organizace sest├ív├í ze t┼Ö├ş pil├ş┼Ö┼». Jsou jimi lid├ę, procesy, technologie.

P┼Öedn├í┼íej├şc├ş uvedli poslucha─Źe do problematiky kybernetick├ę bezpe─Źnosti a vysv─Ťtlili jim v├Żznam lidsk├ęho faktoru, kter├Ż m├í pod├şl na cca 60 % kybernetick├Żch bezpe─Źnostn├şch incident┼».┬áV┬ár├ímci prezentace mimo jin├ę zazn─Ťlo, ┼że d┼»le┼żit├í je prezen─Źn├ş forma ┼íkolen├ş a ┼że ned├şlnou sou─Ź├íst├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş je i tr├ęnink. Byl p┼Öedstaven kybernetick├Ż polygon Masarykovy univerzity v┬áBrn─Ť, KYPO. Informa─Źn├ş a kybernetick├í bezpe─Źnost se implementuje zav├íd─Ťn├şm organiza─Źn├şch a technick├Żch opat┼Öen├ş.

P┼Ö├ştomn├ş se sezn├ímili s┬ábezpe─Źnostn├şmi politikami, anal├Żzou rizik a anal├Żzou aktiv. Pokud chci n─Ťco chr├ínit, mus├şm si nejd┼Ö├şve ujasnit, s┬ájak├Żmi typy informac├ş pracuji, co m├í pro m─Ť jakou hodnotu, co jakou m├şrou souvis├ş s┬áp┼Öedm─Ťtem ─Źinnosti m├ę organizace a jak├í mus├şm zav├íd─Ťt opat┼Öen├ş, abych zajistil nejen adekv├ítn├ş ochranu, ale takt├ę┼ż zajistil adekv├ítn├ş a p┼Öim─Ť┼Öen├ę finan─Źn├ş zdroje. Po zaveden├ş organiza─Źn├şch opat┼Öen├ş se implementuji opat┼Öen├ş technick├í. Bylo tak├ę p┼Öedstaveno kybernetick├ę dohledov├ę centrum SOC (Security Operations Center) a tak├ę se poslucha─Źi sezn├ímili s posouzen├şm kybernetick├ę bezpe─Źnosti podle doporu─Źen├ş N├ÜKIB.

Ji┼Ö├ş Sedl├í─Źek
ředitel NSMC

Scroll to Top