Na hřebeni Orlických hor u pramene Bělé

blank

Mezi vrcholy Šerlich s ikonickou Masarykovou chatou a Vrchmezí na samém hřebeni Orlických hor pramení největší přítok Divoké Orlice, říčka Bělá. Samotné prameniště kousek od nádherné národní přírodní rezervace Bukačka je spíše podmáčenou lesní plochou, z níž postupně odtéká málo vodnatý pramínek.

Každopádně podél toku se dá pokračovat dále do údolí k rekreačnímu areálu Šerlišský mlýn, kde už má Bělá charakter horské říčky razící se cestu lesními zákoutími přes balvany vytvářejícími vodopádky a peřeje. Na místě původně stával Postlerův mlýn, hájovna a horské chalupy. Na přelomu 19. a 20. stoletá byl mlýn přeměněn na zájezdní hostinec, byla zde pila, následně zde vznikl hotel, který byl postupně rekonstruován a přistavovány byly další objekty.
Podél toku dále do údolí vede modrá, zelená a nakonec žlutý turistická značka. Jde o příjemnou procházku orlickou krajinou. Na silničku do Deštného narazíte u rozcestí Šerlišský důl. Budete procházet kolem většinou pěkně zrekonstruovaných roubených staveb sloužících k rekreaci. Kousek nad rozcestím Zákoutí je u silnice kaplička Nejsvětější Trojice. U hotelu Orlice se do Bělá také vlévá horský potůček, který sem směřuje z Luisina údolí pod vrcholem Velké Deštné.
Od Jedlové v Orlických horách řeka vytvořila ostré údolí (Antoniino údolí), nad nímž se tyčí skalnaté útvary. Řeka si zde razí cestu přes mohutné balvany a vytváří peřejnaté scenérie. Horský charakter ztrácí u Skuhrova nad Bělou.
Tok Bělé je dlouhý 40 kilometrů, do Divoké Orlice se vlévá pod Častolovicemi.

Scroll to Top