Tajemn├Żmi vrchovi┼íti k pramen┼»m Rolavy

blank

O putov├ín├ş pod├ęl ┼Öeky Rolavy jen n─Ťkolik kilometr┼» od jej├şho pramene severn─Ť od b├Żval├ę stejnojmenn├ę obce v┬áN├írodn├ş p┼Ö├şrodn├ş rezervaci Rolavsk├í vrchovi┼ít─Ť v┬ábl├şzkosti ─Źesko-n─Ťmeck├Żch hranic u Je┼Ö├íb├şho vrchu nad Kraslicemi na Karlovarsku v┬ánadmo┼Ösk├ę v├Ż┼íce 920 metr┼» jsme psali v┬áminulosti zde.
Tentokr├ít jsme se vypravili do centr├íln├ş ─Ź├ísti N├írodn├ş p┼Ö├şrodn├ş rezervace Rolavsk├ę vrchovi┼ít─Ť k┬ájej├şmu prameni. Do n─Ťkter├Żch m├şst je vstup pro ve┼Öejnost zak├íz├ín p┼Öedev┼í├şm proto, ┼że jde o jednu z┬áposledn├şch lokalit u n├ís, kde ┼żije chr├ín─Ťn├Ż tet┼Ö├şvek obecn├Ż, ale tak├ę ┼Öada dal┼í├şch chr├ín─Ťn├Żch ┼żivo─Źich┼» a rostlin.

Putov├ín├ş m┼»┼żeme zah├íjit na┬án├íhorn├ş plo┼íin─Ť b├Żval├ę obce Jelen├ş nad Nov├Żmi Hamry. U port├ílu d─Ťdi─Źn├ę ┼ítoly Ji┼Ö├ş, kter├í odv├íd─Ťla vodu z┬áv├Ż┼íe polo┼żen├ęho c├şnov├ęho dolu Sauersack (psali jsme o n─Ťm nap┼Ö├şklad zde), m┼»┼żeme opustit silni─Źku a vydat se cestou vedouc├ş po m├şstn├şch pastvin├ích k┬álesu. Tam vstoup├şme do samotn├ę N├írodn├ş p┼Ö├şrodn├ş rezervace Rolavsk├í vrchovi┼ít─Ť. Stezka vede kolem Ploch├ę hory, p┼Öekro─Ź├şme tak├ę jeden z┬áp┼Ö├ştok┼» Rolavy ÔÇô ─îernou vodu. Cesta v┬áminulosti evidentn─Ť slou┼żila pro lesn├ş mechanismy, v┬ásou─Źasnosti je st├íle dob┼Öe pr┼»choz├ş a pro┼ílapan├í turisty. Cesta d├íle vede pod├ęl jednoho z┬ározlehl├Żch horsk├Żch vrchovi┼í┼ą, kter├ę se skr├Żv├í uprost┼Öed okoln├şch les┼» str├í┼ż├şc├şch jeho klid a jedine─Źnou atmosf├ęru. ─îas zde plyne pon─Ťkud jinak, ne┼ż jsme zvykl├Ż uprost┼Öed civilizace.

Na vrchovi┼íti rostou specifick├ę porosty ra┼íelinn├Żch a podm├í─Źen├Żch smr─Źin a borovic. Mezi nimi jsou podm├í─Źen├ę plochy a drobn├í jez├şrka. N├ísledn─Ť doraz├şme k┬álesn├ş cest─Ť u lokality M─Ťstsk├Ż les, kde prob├şh├í t─Ť┼żba a v├Żsadba nov├ęho lesa. Od n├ş je to jen n─Ťkolik set metr┼» k┬áprameni Rolavy. A┼ż na okraj lesa vede ┼íirok├í cesta v┬áminulosti pou┼ż├şvan├í pro lesn├ş stroje, ta postupn─Ť zar┼»st├í a p┼Öi p┼Ö├şchodu k┬áplo┼íe vrchovi┼ít─Ť postupn─Ť zanik├í a nen├ş pr┼»choz├ş.

Samotn├Ż pramen Rolavy je p┼»sobiv├ę m├şsto. ┼śeka na sv├ęm po─Ź├ítku vytv├í┼Ö├ş pom─Ťrn─Ť rozlehl├ę jez├şrko, odkud pomalu sm─Ť┼Öuje p┼Öes plochu vrchovi┼ít─Ť d├íle do ├║dol├ş k┬álokalit─Ť zanikl├Żch obc├ş Rolava a Chaloupky. Specifick├í je tak├ę okoln├ş vegetace. Tr├íva pod├ęl za─Ź├ítku toku m├í ┼żiv─Ť zelenou barvu.

Od pramene ┼Öeky je mo┼żn├ę se vr├ítit nad b├Żvalou obec Rolava po zmi┼łovan├ę lesn├ş cest─Ť. A zde pokra─Źovat po ─Źerven├ę turistick├ę zna─Źce kolem Rolavsk├ęho vrchu, p├ír set metr┼» pod Rolavsk├Żm rybn├şkem (psali jsme zde) v┬ábl├şzkosti dal┼í├ş v├Żznamn├ę chr├ín─Ťn├ę lokality ÔÇô Velk├ęho mo─Ź├ílu ÔÇô zp─Ťt do Jelen├ş.

Scroll to Top