├Üdol├şm Magurky a ─îeladenky mezi beskydsk├Żmi velik├íny

blank

Hlubok├Żm osmikilometrov├Żm ├║dol├şm mezi mohutn├Żmi masivy beskydsk├Żch velik├ín┼» Smrku a Kn─Ťhyn─Ť si raz├ş od sv├ęho pramene na svaz├şch Troja─Źky cestu horsk├í ┼Ö├ş─Źka ─îeladenka. Po sedmn├ícti kilometrech se vl├ęv├í u Fr├Żdlantu nad Ostravic├ş do Ostravice.

Horn├ş ─Ź├íst toku je skv─Ťl├Żm tipem na v├Żlet ve v┼íech ro─Źn├şch obdob├ş. Putov├ín├ş m┼»┼że za─Ź├şt n─Ťkolik kilometr┼» nad obc├ş ─îeladn├í v┬áPodol├ínk├ích, jak se ├║dol├ş jmenuje, u m├şsta, kde se do ─îeladenky vl├ęv├í Magurka. Tady je tak├ę mo┼żn├ę zaparkovat auto. O 500 metr┼» v├Ż┼íe za─Ź├şn├í z├íkaz vjezdu.

Kdy┼ż vyraz├şme pod├ęl horsk├ę byst┼Öiny sm─Ťrem do hor, po zhruba ─Źty┼Öech kilometrech doraz├şme k┬átradi─Źn├şmu horsk├ęmu hotelu Martin├ík (v sou─Źasnosti p┼Öebudovan├ęmu v┬áhorsk├ę wellness centrum). Magurka vytv├í┼Ö├ş malebn├í z├íkout├ş horsk├ę byst┼Öiny, kter├í si raz├ş cestu p┼Öes kamenn├ę prahy pod prudk├Żmi skalnat├Żmi svahy ├║dol├ş. Projdeme tak├ę kolem lokalit R├íztoky a Skuru─Źena. Jde o typickou horskou z├ístavbu v┬áminulosti slou┼ż├şc├ş pastevc┼»m ovc├ş a dal┼í├şmu hospoda┼Öen├ş. Pr├ív─Ť v┬álokalit─Ť Skuru─Źena prob├şh├í projekt, jeho┼ż c├şlem je udr┼żovat druhovou pestrost na beskydsk├Żch louk├ích pr├ív prost┼Öednictv├şm pravideln├ęho sp├ís├ín├ş ploch ovcemi.

Z Martin├íku budeme pokra─Źovat po ─Źerven├ę turistick├ę zna─Źce p┼Öes Me─Źovou a Kladnatou. Tady se p┼Öi stoup├ín├ş trochu zapot├şme, ale otev┼Öe se n├ím kr├ísn├Ż v├Żhled na masiv Smrku a dal┼í├ş vrcholy Beskyd s┬áLysou horou v┬ápozad├ş. Pod vrcholem Kladnat├ę je n─Ťkolik stud├ínek, ta na turistick├ę zna─Źce s┬án├ízvem Pod Osikovou je v┬ásou─Źasnosti p─Ťkn─Ť upravena.

Ostatn─Ť pod vrcholem Kladnat├ę byla vyhl├í┼íena p┼Ö├şrodn├ş pam├ítka Grapy s┬ározmanit├Żm prost┼Öed├şm ra┼íelini┼í┼ą, skaln├şch ├║tvar┼» a su┼ąov├Żch svah┼». Narazit m┼»┼żeme na mloka nebo ─Źolka.

Do ├║dol├ş ─îeladenky n├ís dovede z┬áKladnat├ę ┼żlut├í turistick├í zna─Źka, s┬án├ş┼ż se v┬án─Ťm k┼Ö├ş┼ż├ş zelen├í. ─îeladenku budeme prov├ízet zhruba 200 metr┼» od jej├şho pramene. Mal├í byst┼Öinka p┼Öib├şr├í drobn├ę p┼Ö├ştoky a postupn─Ť nab├şr├í p┼Öi cest─Ť mezi kamenn├Żmi prahy, pod skaln├şmi ├║tvary i ko┼Öeny strom┼» na s├şle. Putov├ín├ş pod├ęl n├ş je lemov├íno strm├Żmi beskydsk├Żmi str├ín─Ťmi.
Pod├ęl ┼Ö├ş─Źky je mo┼żn├ę doj├şt a┼ż do ─îeladn├ę. Cestou budeme m├şjet roubenou kapli svat├ęho Cyrila a Metod─Ťje vybudovanou v┬áJurkovi─Źov─Ť stylu architektem Roskou.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top