CHKO Moravský kras: Stavba nádrže Holštejn oblast zničí

blank

Případná stavba nádrže Holštejn na Blanensku by podle Antonína Tůmy ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras zničila hydrologii a život v jeskynním systému Moravského krasu. Na negativní dopady možné stavby u Holštejna upozornil také ministr životního prostředí Richard Brabec. Informoval o tom portál Enviweb.

Podle Tůmy by přehradní stěna stála asi 500 metrů od hranice CHKO Moravský kras a obce Holštejn v údolí Bílé vody. „Ochrana přírody již několikrát předložila důvody, proč má být záměr této přehrady trvale z plánů vymazán. Jde o systém Amatérské jeskyně a o Amatérskou jeskyni samotnou, o její hydrologii a o biotu jeskyně, zkrátka o předměty ochrany CHKO Moravský kras, který takto přehrada zničí a můžeme CHKO Moravský kras zrušit,” uvedl Tůma.

Podle něj je také otázka, kolik desítek let by při současném suchu napouštění případně přehrady trvalo. „Při plnění přehrady, a poté při manipulaci s její vodou bude člověkem ovlivňován stav vody v potoce pod přehradou a tím v jeskyních, a přírodní charakter vodního režimu jeskyní bude ten tam. A pak je tu hráz přehrady, která musí mít základy a tudíž utěsní veškerý průtok vody v údolí Bílé vody, a to i ten, který je skrytý v údolních náplavách. Biota jeskyní na to jistě zareaguje,” sdělil dále Tůma.

Scroll to Top