Kvalitnější voda v Rozkoši díky kanalizaci a čistírně

blank

Odpadní vody z Vysokova a Provodova-Šonov již několik let tečou přímo do nádrže Rozkoš u České Skalice. Tomu by měla zabránit nová kanalizace v okolních obcích a také čistírna odpadních vod v Novém Městě nad Metují, kam bude voda převedena.

Nádrž opakovaně během koupací sezony trápí výskyt sinic a řas. Voda také bývá znečištěna fosforem. Plán na změnu, která by měla jeho množství omezit, byl schválen prostřednictvím Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Královéhradeckého kraje. Povodí Labe si nechalo vypracovat studii, díky které zjistilo, že se škodliviny dostávají do Rozkoše z odpadních vod přitékajících z levobřežní strany.

„Rovenský a Rozkošský potok jsou dva znečištěné toky, které Rozkoš zásobují fosforem. Ten je příznivý pro rozvoj sinic a řas,“ vysvětlil na tiskové konferenci radní pro oblast vodního hospodářství Karel Klíma. Podle Královéhradeckého kraje bude prvním krokem vybudování přivaděče, který znečištěnou vodu dopraví do čistírny v Novém Městě nad Metují. Dále se bude připravovat nová kanalizace v obcích Vysokov a Provodov-Šonov.

„Předpokládáme, že tato investice do společné části kanalizačního řadu bude stát okolo deseti milionů korun. Zhotovení projektové dokumentace a příprava investice vyjde zhruba na jeden milion korun,“ doplnil Klíma. Nádrži se také přezdívá Východočeské moře. Podle rozlohy se jedná o osmou největší přehradu v České republice a jejím účelem je protipovodňová ochrana, nadlepšení průtoků v Labi, rekreace či chov ryb.

Scroll to Top