Voda podraží i na Olomoucku

blank

Cena za kubík vody se od 1. ledna zvýší o 1,74 koruny na 75,66 koruny. S DPH bude činit 87,01 koruny, zatímco letos to je 85,01 koruny. ČTK to sdělila mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová. Na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje společnost pitnou vodou 400 tisíc obyvatel.

„V olomoucké tarifní oblasti je cena přepočítána finančním modelem a vliv na ni mají kromě inflace a růstu nájemného také zvýšené náklady spojené s opatřeními kvůli trvale snížené kvalitě surové vody v úpravně vody v Domašově nad Bystřicí,” vysvětlila Bártová.

Od roku 2020 se bude v řadě měst a obcí dvakrát měnit vodné a stočné. V lednu sice přijde mírné zdražení, ale v květnu má cena klesnout. Stát totiž sníží sazbu DPH z 15 na 10 %. Většina domácností by tak měla platit za vodu méně, výjimku tvoří Praha, kde se zlevňování neplánuje.

 „Koncový zákazník by měl pocítit, že voda bude o pět procent levnější. Proto jsme to dělali, proto jsme DPH snižovali. Ne proto, aby skončilo v kapsách provozovatelů, ale aby skončilo v kapsách konečných uživatelů – našich občanů,“ upozorňuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Část měst a jejich vodáren zdraží vodu od ledna zhruba o inflaci.

„Většinou se uvažuje o dvě procenta. Pakliže investují a potřebují si vytvořit rezervy, tak cena může být vyšší,“ říká ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Oldřich Vlasák. Od 1. května by měla většina lidí pocítit snížení DPH i na svých účtech.

 

Scroll to Top