Kouzeln├ę panorama krasov├Żch jezer na severu Litvy

blank

Bir┼żai je desetitis├şcov├ę m─Ťsto na severu Litvy zhruba deset kilometr┼» od hranic s┬áLoty┼ískem. V┬ároce 1575 byla ve m─Ťst─Ť vybudovan├í nejstar┼í├ş um─Ťl├í vodn├ş n├ídr┼ż v┬áLitv─Ť. Dal┼í├ş zaj├şmavost├ş je renesan─Źn─Ť-barokn├ş z├ímek vybudovan├Ż na m├şst─Ť b├Żval├ę tvrze. M─Ťsto historicky pat┼Öilo k┬ácentr┼»m protestantsk├ę men┼íiny, v├Żznamn├í byla tak├ę zdej┼í├ş ┼żidovsk├í komunita. K┬átomu se v├í┼że tragick├í ud├ílost vyvra┼żd─Ťn├ş zhruba 2400 m├şstn├şch ┼Żid┼» v┬ánedalek├ęm lese nacistick├Żmi jednotkami v┬ároce 1941. P┼»vodn├ş m─Ťsto bylo b─Ťhem v├ílka prakticky cel├ę zni─Źeno, nov├í z├ístavba se nese v┬áduchu sov─Ťtsk├ę ÔÇô nep┼Ö├şli┼í esteticky zda┼Öil├ę ÔÇô architektury.
V okol├ş m─Ťsta byl vyhl├í┼íen Bir┼żaisk├Ż region├íln├ş park, v┬án─Ťm┼ż naraz├şte na ┼Öadu krasov├Żch ├║tvar┼» v┬ápodob─Ť jeskyn├ş nebo z├ívrt┼». Turisticky nejatraktivn─Ťj┼í├ş je pravd─Ťpodobn─Ť jezero Kirkilai u stejnojmenn├ę obce, kde byla p┼Öed n─Ťkolika lety vybudovan├í futuristick├í rozhledna. M├í tvar ─Źlunu postaven├ęho na v├Ż┼íku. Je z┬án├ş naprosto fascinuj├şc├ş v├Żhled na ─Źlenitou vodn├ş plochu jezer, kolem kter├Żch se d├í tak├ę vyrazit na proch├ízku. M├şsty je t┼Öeba p┼Öekonat vodn├ş z├íkout├ş po d┼Öev─Ťn├Żch chodn├ş─Źc├şch vedouc├şch nad hladinou.
Rozhledna m├í v├Ż┼íku kolem t┼Öiceti metr┼» a nab├şz├ş ├║┼żasn├Ż v├Żhled na jezera, kter├í vznikla d├şky napln─Ťn├ş krasov├Żch ├║tvar┼» vodou. Propadlin je zhruba 30, n─Ťkter├ę maj├ş pr┼»m─Ťr v─Ťt┼í├ş ne┼ż 35 metr┼» a jejich komplex je naz├Żv├ín Svatyn─Ť Kirkilai.
Jezero Kirkilai je s┬ározlohou 3,9 hektaru nejv─Ťt┼í├şm krasov├Żm jezerem v┬áLitv─Ť. Maxim├íln├ş hloubka je v├şce ne┼ż ┼íest metr┼», ┼í├ş┼Öka 120 metr┼» a d├ęlka 420 metr┼».
B─Ťhem such├Żch obdob├ş hladina vody v┬ájednotliv├Żch prol├íklin├ích kles├í a p┼»vodn─Ť spojit├í vodn├ş plocha se rozd─Ťluje na jednotliv├í jezera, kter├í se b─Ťhem de┼ít─Ť nebo t├ín├ş sn─Ťhu op─Ťt spoj├ş.
Krasov├Ż p┼»vod oblasti dokl├íd├í ┼Öada zaj├şmav├Żch m├şst v┬áokol├ş jezer. M┼»┼żeme narazit na ┼Öadu dutin, rokl├ş a pokles┼» utv├í┼Öej├şc├şch specifickou krajinu. U n─Ťkter├Żch vodn├şch ploch je mo┼żn├ę pouh├Żm okem pozorovat slou─Źeniny s├şry, kter├ę vytv├í┼Öej├ş barevn├ę efekty v┬ápodob─Ť modro-fialov├ę vody.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top