Jurčík k možnostem českých investorů v Kazachstánu a Kyrgyzstánu

blank

České firmy se zatím v Kazachstánu uplatnily hlavně v dodávkách pro uhelné elektrárny a v potravinářství, řekl pro euro.cz ředitel kanceláře CzechTrade v Almaty Petr Jurčík. Do oblasti jeho působnosti patří také Kyrgyzstán.

„Kazachstán je devátá největší země světa, rozlohou 34krát větší než Česko. Nachází se zde obrovské nerostné bohatství, ať už v podobě nalezišť ropy a zemního plynu, tak také uranu, uhlí a barevných či jiných cenných kovů. Těžba těchto nerostů přináší do rozpočtu významné částky a jsou na ni navázána další odvětví. Největší potenciál spatřuji v dodávkách technologií pro těžební průmysl. Zajímavou příležitostí jsou například také dodávky technologií pro uhelné elektrárny, které tu vyrábějí více než 90 procent elektřiny. S ohledem na rozlohu Kazachstánu je energetická síť velmi hustá a vyžaduje permanentní údržbu,“ uvedl pro euro.cz Jurčík.

Euro zajímala také ekonomická struktura Kyrgyzstánu. „HDP na obyvatele je v Kyrgyzstánu oproti Kazachstánu zhruba šestkrát až sedmkrát nižší. Také ekonomická struktura země je naprosto odlišná. V Kyrgyzstánu je s ohledem na horský charakter země příležitost ve výstavbě vodních elektráren. Potenciál je také v dodávkách potravinářských strojů. Evidujeme i dodávky českých technologií v oblasti ekologie, čistíren odpadních vod, vzduchotechniky. Kyrgyzské firmy nejsou v porovnání s Kazachstánem tak silné. Je zde velký hlad po nových technologiích, ale český partner by spolu s představením výrobků měl mít pro toho kyrgyzského rovnou nachystán i návrh reálných možností financování,“ řekl dále Jurčík.

Scroll to Top