Babi┼í: C├şlem je prodlou┼żen├ş splavnosti Ba┼ąova kan├ílu o 20 kilometr┼»

blank

S premi├ęrem do regionu vyrazili ministr ┼żivotn├şho prost┼Öed├ş Richard Brabec a ministr dopravy Vladim├şr Kreml├şk. B─Ťhem prvn├ş zast├ívky, v p┼Ö├şstavu Petrov na Ba┼ąov─Ť kan├íle, Babi┼í prohl├ísil, ┼że je c├şlem do ─Źty┼Ö let prodlou┼żit splavnost o 20 kilometr┼» do Hodon├şna. Informoval o tom na sv├ęm ├║─Źtu na Facebooku.

Ba┼ą┼»v kan├íl je jedn├şm z nejvyhled├ívan─Ťj┼í├şch turistick├Żch c├şl┼» v oblasti. Zaj├şmav├í je rovn─Ť┼ż jeho historie. My┼ílenka regulace ┼Öeky Moravy toti┼ż znovu o┼żila kolem roku 1927 a zaujala velkopr┼»mysln├şka Tom├í┼íe Ba┼ąu. Po jeho smrti se n├ípadu a realizace ujal Jan Anton├şn Ba┼ąa. Pro rodinnou firmu m─Ťly regulace toku a v├Żstavba kan├ílu velk├ę obchodn├ş a logistick├ę v├Żhody. Stavba prob─Ťhla v letech 1934 a┼ż 1938 a d├ęlka plavebn├ş trasy byla 51,8 kilometru. Kan├íl mohly vyu┼ż├şvat n├íkladn├ş ─Źluny o nosnosti 150 tun a lod─Ť musely proplouvat 14 plavebn├şmi komorami. Mimo n─Ť byly tak├ę vybudov├íny zvedac├ş ┼żelezni─Źn├ş mosty nebo jezy s automatickou regulac├ş v├Ż┼íky hladiny ve zdr┼żi. ─î├íst t─Ťchto vymo┼żenost├ş v┼íak byla zni─Źena za druh├ę sv─Ťtov├ę v├ílky.

Brzy po druh├ę sv─Ťtov├ę v├ílce byly zn├írodn─Ťny Ba┼ąovy z├ívody a n├íkladn├ş lodn├ş p┼Öeprava byla pro nerentabilnost ukon─Źena na po─Ź├ítku ┼íedes├ít├Żch let. A┼ż v polovin─Ť devades├ít├Żch let se objevily snahy o znovuzprovozn─Ťn├ş kan├ílu pro turistick├ę vyu┼żit├ş.

Iniciativu p┼Öebrala Agentura pro rozvoj turistiky na Ba┼ąov─Ť kan├ílu, jej├ş┼ż aktivity sm─Ť┼Öovaly ke zp┼Ö├şstupn─Ťn├ş t├ęto p┼Ö├şrodn├ş a technick├ę pam├ítky. V├Żznamn├Żm krokem byla podpora soukrom├Żch p┼»j─Źoven lod├ş, bez nich┼ż si dnes lze turistick├Ż ruch na t├ęto vodn├ş cest─Ť jen st─Ť┼ż├ş p┼Öedstavit. Obecn─Ť prosp─Ť┼ín├í spole─Źnost Ba┼ą┼»v kan├íl, kter├í se pod├şl├ş na organizaci provozu, provozuje informa─Źn├ş centrum a podporuje podnikatele, jejich┼ż aktivity souvisej├ş s rozvojem turistick├ęho ruchu pod├ęl kan├ílu, vznikla v roce 2002, a zejm├ęna d├şky n├ş je dnes Ba┼ą┼»v kan├íl uzn├ívanou turistickou vodn├ş cestou.

Scroll to Top