U Slatinick├ę v├Żsypky vznik├í sedm odvod┼łovac├şch vrt┼»

blank

Nov├ę vrty budou chr├ínit svahy v├Żsypky, kter├ę ohro┼żuje podzemn├ş voda, ale tak├ę trasy nov─Ť budovan├Żch produktovod┼» v┬átakzvan├ęm Ho┼Öansk├ęm koridoru. Oblast v┬á├Üsteck├ęm kraji se nach├íz├ş p┼Öi jihoz├ípadn├şm okraje vrchu Ressl, p┼Öed t─Ť┼żbou zde le┼żely Slatinice a Ho┼Öany.

T─Ť┼żba uhl├ş zde byla zah├íjena v roce 1958 v lomu ┼ámeral, kter├Ż byl pozd─Ťji p┼Öejmenov├ín na Slatinice. Ten se postupn─Ť rozvinul pod├ęl cel├ęho ├║pat├ş vrchu Ressl a t─Ť┼żilo se v n─Ťm┬áuhl├ş a┼ż do roku 1985. Od roku 1996 do roku 2013 prob├şhala rekultivace.

ÔÇ×Odvodn─Ťn├ş v┬áprostoru Slatinic u┼ż v┬ásou─Źasnosti zaji┼í┼ąuje dvojice vrt┼», jejich┼ż kapacita je zhruba 100 kub├şk┼» vody za m─Ťs├şc. To by bylo dostate─Źn├ę, kdyby v┬átomto ├║zem├ş neprob├şhaly dal┼í├ş ─Źinnosti. S┬áohledem na ochranu svah┼» Slatinick├ę v├Żsypky, ale tak├ę produktovod┼», kter├Żmi proud├ş strategick├ę suroviny, bylo pot┼Öeba odvodn─Ťn├ş tohoto ├║zem├ş pos├şlit. Nav├şc bude t├şmto zp┼»sobem zaji┼ít─Ťno odvodn─Ťn├ş p┼Öedpol├ş lomu Vr┼íany pro jeho budouc├ş postup,ÔÇť┬á┼Öekl vedouc├ş ├║seku odvodn─Ťn├ş Severn├ş energetick├ę Petr Sigmund.

V├Żstavba nov├Żch lom┼» za─Źala na konci roku 2018 a v┬ápolovin─Ť leto┼ín├şho dubna bylo ┼íest odvod┼łovac├şch vrt┼» hotov├Żch. Vrtalo se od deseti a p┼»l a┼ż do t├ęm─Ť┼Ö 70 metr┼». ÔÇ×Ve┼íker├í voda z┬ávrt┼» bude potrub├şm odv├íd─Ťna do zrekonstruovan├ę sedimenta─Źn├ş n├ídr┼że Slatinice a n├ísledn─Ť do Srpiny,ÔÇť┬ádoplnil Sigmund.

Scroll to Top