Ve vodárenské věži na Letné vzniká knihovna

blank

Prostory budou kromě čtení sloužit na sousedská setkávání. Inspirací pro projekt byly Spojené státy americké. Knihovna začne na zkoušku fungovat v květnu a otevřeno bude vždy v sobotu a neděli od dvou do šesti hodin.

Knihovna bude částečně fungovat na principu „knihobudek“, lidé si tedy budou moci některé vypůjčené knihy nechat, měli by ale přinést jiné. Knihy o umění a historii však bude podle Blesku možné číst pouze na místě.

Letenská vodárenská věž byla bez vody více než sto let a přežila i demolici okolních budov. Stavba pochází z let 1887-1888 a nachází se nedaleko stadionu fotbalové Sparty Praha. Původně zásobovala vodou obyvatele Holešovic a Bubenče, svému účelu přestala sloužit již v roce 1913. Následně byla přestavěna na byty. K demolici někdejších budov vodárny kromě věže samotné došlo v 80. letech 20. století. Nyní prostory slouží zejména domu dětí a mládeže.

Městská část Praha 7 věž modernizovala od listopadu 2016 a znovuotevřela ji v květnu 2018. Projekt si však odnesl i dvě ceny v soutěži Stavba roku 2018. Rekonstrukce se dočkala rovněž dvou mezinárodních prestižních nominací. V prvním případě na Cenu Evropské unie za současnou architekturu Mies van der Rohe Award a v druhém na cenu za kvalitní evropskou architekturu Piranesi Award.

Scroll to Top