Středočeské vodárny upozorňují na rizika při napouštění bazénů

blank

S blížícími se vyššími teplotami roste v oblasti působnosti Středočeských vodáren poptávka o dodávku vody do domovních bazénů. Těchto služeb ročně využívá asi 110 zákazníků. Informovala o tom mluvčí vodáren Lenka Kozlová.

„Již druhým rokem se díky teplému počasí posouvá termín, kdy začínají přicházet objednávky na dopravu vody cisternou do domovních bazénů. Jen od začátku dubna jsme již dovezli kolem 270 kubíků vody, což představuje denně v průměru pět cisteren s ohledem na velikost bazénu a dojezdovou vzdálenost. Snažíme se vyjít vstříc svým zákazníkům a vyřizujeme objednávky dle jejich přání – a to i v odpoledních hodinách v průběhu pracovního týdne.,“ sdělil vedoucí střediska vodovod Kladno Marek Holubovský.

Podle provozního ředitele Pavla Pobřísla jsou s napouštěním spjatá některá rizika. „I když každoročně nabízíme plnění bazénů prostřednictvím cisteren a upozorňujeme na možné problémy při plnění bazénů prostřednictvím vodovodní přípojky, vždy se najde někdo ze zákazníků, kteří plní bazény vodou z veřejného vodovodu, a pak si stěžují, že voda v bazénu je zakalená. Tyto problémy se zákalem, případně s tlakem, jsou způsobeny nárazovými odběry pitné vody, zapříčiněné rychlým napouštěním bazénů, což způsobuje zásadní zvýšení rychlosti proudění pitné vody v potrubí. Důsledkem může být překročení limitních hodnot průtoku a s tím spojené problémy, jako je krátkodobé zvýšení koncentrace železa v pitné vodě. I když tento zákal nemá vliv na kvalitu pitné vody, jsou tím ovlivněny její senzorické vlastnosti, zákazníci si pak mohou na tento jev stěžovat,“ vysvětlil Pobříslo.

Podle vodáren se v případě, pokud se majitel domovního bazénu rozhodne jej doplňovat prostřednictvím vodovodní přípojky, doporučuje bazén napouštět velmi pomalu a mimo špičku, čímž tak předejde k zakalení vody způsobené zvýšenou rychlostí proudění pitné vody v potrubí a problémům s dodávkou vody. Vodohospodáři také doporučují napouštění bazénů předem konzultovat se zaměstnanci centrálního dispečinku na telefonním čísle 312 812 108 – 109.

Středočeské vodárny jsou provozovatelem vodovodů a kanalizací v majetku obcí a měst, které se nachází na území bývalých okresů Kladno, Mělník, části Prahy východ a západ, části okresů Rakovník a Mladá Boleslav. Společnost se zabývá výrobou a distribucí pitné vody a odváděním a čištěním odpadních vod, je členem skupiny Veolia Česká republika a koncernu Veolia Environnement.

Scroll to Top