Kyrgyzstán – atraktivní trh pro české technologické firmy

blank

Vývoz českých firem do Kyrgyzstánu loni vzrostl o 120 procent a přesáhl 362 milionů korun. České firmy v postsovětské zemi nacházejí uplatnění například v dodávkách pro teplárny. Společnosti jsou podporované Českou exportní bankou a podílely se také na ekologických systémech pro ohřev teplé vody. Podle honorárního konzula ČR v Kyrgyzstánu Marata Džanbajeva je v zemi o české technologie mimořádný zájem.

Mezi nejvýznamnější tuzemské exportéry patří společnost Regulus. Dodavatel energeticky úsporných vytápěcích systémů se v Kyrgyzstánu podílel na několika projektech. Ty byly zaměřené na využití úsporných a ekologických systémů pro ohřev teplé vody i vytápění bytových domů.

„V Kyrgyzstánu panují naprosto odlišné klimatické podmínky a platí tam i jiné technické předpisy, takže jsme celý systém přizpůsobili tamním potřebám, na míru zákazníka. Naši technici pak pomocí vzdáleného internetového přístupu mohou systém sledovat a upravovat jeho nastavení přímo z Prahy,“ řekl ředitel firmy Regulus Pavel Kučera. V současnosti se o zakázky v zemi ucházejí další české společnosti, například v oblasti IT.

Kauza Liglass

Minimálně jeden projekt v Kyrgyzstánu však z české strany skončil fiaskem. Loni na podzim Biškek jednostranně vypověděl smlouvu společnosti Liglass Trading, která měla v zemi postavit kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. Liglass Trading převzal zakázku za 12 miliard korun v červenci 2017. Kyrgyzané totiž předtím vypověděli smlouvu ruské státní společnosti RusGidro pro údajnou platební neschopnost. Rusové měli původně v zakázce figurovat jako klíčoví investoři projektu. Úřadům však bylo podezřelé financování akce.

Smlouva mezi kyrgyzskou vládou a Liglassem říkala, že zhruba 37 milionů dolarů má zaplatit Rusům česká strana. Termín splatnosti ale vypršel 19. září. Za českou firmu lobboval prezident Miloš Zeman i hradní kancléř Vratislav Mynář. Češi tvrdili, že jim kyrgyzská vláda problémy s RusGidro zatajila a neoprávněně zadržuje vratnou finanční záruku 1,148 milionu dolaru, kterou měla vrátit do 11. srpna.

Podle kyrgyzské strany však byla záruka nevratná a propadla státu. V návaznosti na tuto kontroverzní zakázku v České republice začalo ministerstvo průmyslu a obchodu detailněji monitorovat subjekty, které úřady doporučují pro zahraniční zakázky. Prokázalo se, že Liglass měl některá doporučení zcela vymyšlená.

Foto: Regulus 

Scroll to Top