Vyšší spotřeba pitné vody v Plzni

blank

Za poslední tři roky se v Plzni mírně zvýšil odběr pitné vody. Rozhodujícím faktorem je to, že se daří ekonomice a voda není klíčovým výdajem. Růst je podle vodohospodářů rovněž dán stabilní cenou. Informoval o tom generální ředitel Vodárny Plzeň Ludvík Nesnídal, která zásobuje pitnou vodou téměř čtvrt milionu obyvatel na Plzeňsku.

V roce 2017 Vodárna Plzeň prodala 12,297 miliónu kubíků pitné vody. Domácnosti spotřebovaly 7,475 miliónu metrů krychlových. Průměrná spotřeba pitné vody je v Plzni zhruba 100 litrů na osobu a den. Podle Nesnídala čísla korespondují s celorepublikovým průměrem. Generální ředitel vodárny také předpokládá vyšší spotřebu kvůli rozvoji bytové výstavby.

Výrazněji cena vody v Plzni vzrostla v roce 2012 kvůli financovatelnosti vodohospodářské infrastruktury. V letech 2016 až 2019 chce vedení města zachovat stejnou cenu vody. Dnes lidé na Plzeňsku platí 86,14 koruny za metr krychlový. „Řada firem už nás ale dohání a některé už předhonily, protože u nás došlo vzhledem k rozsáhlým investicím do vodohospodářské infrastruktury ke skokovému nárůstu ceny velmi brzy a od té doby cenu vodného a stočného držíme,” řekl Nesnídal a připomněl, že se ve městě realizovaly velké investice z dotací EU do úpravny, čistírny i do sítí.

Scroll to Top