Sucho 2018 pohledem Moravsk├ę Vod├írensk├ę: Lokality napojen├ę na velk├ę skupinov├ę vodovody jsou ...

blank

Tuzemsk├Żm vod├írenstv├şm a m├ędii op─Ťt rezonuje pal─Źiv├í problematika sucha. ┼śada povrchov├Żch a podzemn├şch zdroj┼» se b─Ťhem uplynul├ęho obdob├ş nestihla doplnit na odpov├şdaj├şc├ş ├║rove┼ł. Tak m├ílo vody v ┼Öek├ích jako letos v kv─Ťtnu nebylo od za─Ź├ítku ┼íedes├ít├Żch let minul├ęho stolet├ş. Vodarenstvi.cz oslovilo n─Ťkter├ę v├Żznamn├ę p┼Öedstavitele ─Źesk├ę vod├írensk├ę obce. Port├íl se zaj├şmal, jak se projevuje nedostatek vody v oblasti p┼»sobnosti jejich spole─Źnost├ş, nebo jak├í opat┼Öen├ş v souvislosti s extr├ęmn├şm suchem p┼Öipravuj├ş.

Spole─Źnost Moravsk├í Vod├írensk├í je provozovatelem vodohospod├í┼Ösk├ę infrastruktury pro m─Ťsta, obce a pr┼»myslov├ę podniky na Olomoucku, Prost─Ťjovsku a Zl├şnsku. Vodou z├ísobuje t├ęm─Ť┼Ö 400 tis├şc Moravan┼» a zaji┼í┼ąuje servis pro 2 167 kilometr┼» vodovodn├şch a 1 302 kilometr┼» odpadn├şch s├şt├ş. Podle vodohospod├í┼Ö┼» zat├şm ve spravovan├Żch oblastech zat├şm ┼ż├ídn├Ż probl├ęm v z├ísobov├ín├ş pitnou vodou nenastal. Men┼í├ş vodovody jsou ale z├ívisl├ę na zodpov─Ťdn├ęm chov├ín├ş odb─Ťratel┼». Deficit sr├í┼żek se m┼»┼że obecn─Ť projevit na dotac├şch podzemn├şch zdroj┼» vody. Odpov├şdala mluv─Ź├ş spole─Źnosti Mark├ęta B├írtov├í.

V mnoha oblastech na┼í├ş zem─Ť se op─Ťt za─Ź├şn├í projevovat sucho. Objevuj├ş se probl├ęmy s vydatnost├ş zdroj┼» tak├ę v regionu Va┼í├ş p┼»sobnosti?
Na Olomoucku, Prost─Ťjovsku a Zl├şnsku, tedy v oblastech, kde na┼íe spole─Źnost p┼»sob├ş, such├ę po─Źas├ş zat├şm ┼ż├ídn├Ż probl├ęm v z├ísobov├ín├ş pitnou vodou nezp┼»sobilo. Deficit sr├í┼żek se m┼»┼że obecn─Ť projevit na dotac├şch podzemn├şch zdroj┼».┬á Moravsk├í Vod├írensk├í prov├íd├ş na vlastn├ş n├íklady dlouhodob├í m─Ť┼Öen├ş hladin podzemn├şch vod v jednotliv├Żch j├şmac├şch ├║zem├şch. Tato m─Ť┼Öen├ş n├ím umo┼ż┼łuj├ş situaci pr┼»b─Ť┼żn─Ť vyhodnocovat.┬á V sou─Źasn├ę dob─Ť ov┼íem nen├ş patrn├Ż razantn├ş pokles hladin podzemn├şch vod v jednotliv├Żch j├şmac├şch ├║zem├şch. V p┼Ö├şpad─Ť nedostatku vody jsme p┼Öipraveni, tam kde to bude mo┼żn├ę, nav├í┼żet do vodojem┼» m├şstn├şch vodovod┼» pitnou vodu autocisternami, nebo zajistit n├íhradn├ş z├ísobov├ín├ş pitnou vodou kontejnerov├Żmi cisternami.

P┼Öipravuje Va┼íe spole─Źnost aktu├íln─Ť n─Ťjak├í opat┼Öen├ş pro zaji┼ít─Ťn├ş stabiln├şho z├ísobov├ín├ş pitnou vodou? P┼Ö├şpadn─Ť jak├í?
Ot├ízka sp├ş┼íe sm─Ť┼Öuje na vlastn├şky vodohospod├í┼Ösk├ę infrastruktury, kte┼Ö├ş uva┼żuj├ş a prov├íd├ş propojen├ş mal├Żch vodovod┼» s v─Ťt┼í├ş vod├írenskou soustavou.

Mohl byste porovnat aktu├íln├ş stav s minul├Żmi lety? Do┼ílo nap┼Ö├şklad k v├Żrazn├ęmu zhor┼íen├ş situace? (Nap┼Ö├şklad oproti velmi such├ęmu a tepl├ęmu roku 2015?)
Kombinac├ş slab├ę sn─Ťhov├ę pokr├Żvky a tepl├ęho po─Źas├ş letos v dubnu lze o─Źek├ívat zhor┼íen├ş z├ísob vody v m─Ťlk├Żch zvodn├şch, co┼ż by mohlo zp┼»sobit probl├ęmy zejm├ęna u soukrom├Żch studn├ş pro individu├íln├ş z├ísobov├ín├ş. Sou─Źasn├ę such├ę po─Źas├ş v┼íak zat├şm ┼ż├ídn├Ż probl├ęm v z├ísobov├ín├ş vodou nezp┼»sobilo. Lokality napojen├ę na velk├ę skupinov├ę vodovody jsou obecn─Ť bez probl├ęm┼» a mal├ę m├şstn├ş vodovody jsou v tomto obdob├ş p┼Öev├í┼żn─Ť z├ívisl├ę na korektn├şm chov├ín├ş odb─Ťratel┼» (napou┼ít─Ťn├ş baz├ęn┼», automatick├ę z├ívlahy apod.).

Jak├Ż o─Źek├ív├íte dal┼í├ş v├Żvoj v souvislosti se suchem na ─Źesk├ęm ├║zem├ş?
Ot├ízku l├ępe zodpov─Ťd├ş hydrogeologov├ę, kte┼Ö├ş maj├ş podrobn├ę znalosti┬á geologick├Żch┬á podm├şnek┬á v jednotliv├Żch oblastech.

Scroll to Top