K soutoku Jizerky a Jizery od perly Jizerských hor

blank

Krásný podzimní výlet čeká návštěvníky okolí horské osady Jizerka, která je považována za jedno z nejpůvabnějších míst Jizerských hor. Vydáme se na soutok Jizery a Jizerky, ale také na jednu z největších čedičových kup v Evropě – Bukovec.
Auto je možné nechat na parkovišti nad vjezdem na náhorní plošinu Jizerky. Otevře se krásný výhled na Jizerku a okolní Jizerské hory rámující náhorní plošinu původně sklářské osady. O krásách místa jsme psali zde.
Nad vstupem do oblasti Jizerky se tyčí výrazný čedičový vrch Bukovec, který svým kuželovitým tvarem tvoří výraznou dominantu lokality. Více informací o jedné z největších čedičových kup v Evropě je zde.
Z parkoviště se vydáme po naučné stezce Tři Iseriny na vrchol Bukovce. Je to zhruba kilometr, projdeme mimo jiné kolem starého čedičového lomu, převýšení je zhruba stometrové. Z vrcholu pokračujeme po naučné stezce dál až k Muzeu Jizerských hor a bývalé sklárně. Zde narazíme na žlutou turistickou a značku a také tok Jizerky, po jehož proudu se vydáme. K mostu u soutoku Jizery a Jizerky na česko-polské hranici, kterou zde řeka tvoří, jsou to zhruba dva kilometry, klesneme zhruba osmdesát výškových metrů. Od romantického soutoku, kdy si voda razí cestu přes mohutná skaliska, pokračuje naučná stezka, kterou jsme v osadě opustili. Dojdeme po ní po jeden a půl kilometru zpět na parkoviště.
Celý okruh měří necelých šest kilometrů a je nenáročný. Nastoupáme 250 výškových metrů. Mapku najdete zde.

Scroll to Top