Na Jizerku za bystřinami, potůčky, vrchovišti, skláři i pytláky

blank

Osada Jizerka nad Kořenovem v Jizerských horách je v současnosti především výchozím bodem pro cykloturisty mířící do hřebenové partie hor. Bylo by ale chybou tuto unikátní, malebnou a jedinečnou lokalitu, která je nejvýše položenou osadou Jizerských hor, pouze projet. Ať již kvůli zajímavé historii spojené se sklářstvím, ale také kvůli zajímavé architektuře nebo kvůli vodě. Za ní do údajně nejkrásnější části Jizerských hor míříme my.

Poblíž osady totiž najdeme na několik částí rozdělenou působivou Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky s tajemnými jezírky, podmáčenými loukami, bystřinnými potůčky a říčkami (Více informací o lokalitě najdete zde.). Pod čedičovou horou Bukovec, která se tyčí nad náhorní planinou Jizerky, zase dojdeme na státní hranici s Polskem, kde je vybudován most přes Jizeru, do které se zda vlévá menší Jizerka. Jde také o krásné místo.

Auto je možné nechat před Jizerkou na poměrně rozlehlém parkovišti Pod Bukovcem. Od něj budeme klesat směrem do osady a otevře se před námi působivé panorama okolních hor i rozptýlené zástavby roubených stavení. Zhruba po kilometru dojdeme do centra osady – k chatě Jizerka, k objektu bývalé sklárny, nebo Muzeu Jizerských hor. Červená turistická značka odtud pokračuje spolu s naučnou stezkou Iři iseriny. Vydáme se po ní, po půl kilometru opustíme silničku a bude pokračovat proti proudu malebné a meandrující říčky Jizerky. Uvidíme také její soutok se Safírovým potokem. Rašeliništní barva průzračně čisté vody působí tajemně. Naučná stezka se na silničku brzy vrátí.

Sem je ale už autem vjezd zakázán a silnička je vlastně značenou cyklostezkou, po které se vydáme. Po třech stech metrech chůze ze stezky sejdeme k vyhlídkovému místu ve vrchovišti  Jizerky. Napravo od stezky budeme mít další část NPR Rašeliniště Jizerky s názvem Malá Jizerská louka. Z ní přitéká Pařezový potok, který se do ní vlévá. Po čtyřech a půl kilometrech chůze dojdeme k Smědavě. Tato horská chata prošla v uplynulých letech výraznou rekonstrukcí. Více se o ní dozvíte zde.

Ze Smědavy budeme pokračovat po zelené turistické značce na rozcestí Černá Smědá proti proudu stejnojmenné říčky, která se kousek od zmiňované chaty vlévá do Smědavy. Z rozcestí je to dva kilometry chůze na další křížení turistických značek s názvem Předěl. Půjdeme kolem Plochého vrchu, na jehož vrcholu leží přírodní rezervace Quarré. Z Předělu půjdeme po červené značce až na hranici unikátní přírodní rezervace Černá jezírka – více se o ní dozvíte zde. Po chodníčku projdeme přímo jejím středem. Z rezervace nás čeká mírné stoupání na další zajímavé místo na cestě, jímž jsou Pytlácké kameny. Odsud budeme mít krásné výhledy na Jizerské hory i náhorní plošinu Jizerky. Vrcholové skalisko je volně přístupné a své jméno získalo podle slavného jizerského pytláka Hennricha. Křížek připomínající jeho smrt byl postaven půl kilometru jihozápadně od vrcholu.

Od Pytláckých kamenů dojdeme po necelém jeden a půl kilometru na nejvyšší bod našeho dnešního putování – Jelení stráň s mohutnými žulovými skálami na vrcholu. Odsud nás čekají dva kilometry chůze dolů na začátek Jizerky.

Výlet má zhruba dvacet kilometrů. Je nenáročný, protože převýšení je vzhledem k oblasti náhorní plošiny malé – zhruba 350 výškových metrů. Trasa výletu je zde.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top