Do pestrobarevného Poodří k ptačímu ráji na Kotvici

blank

Jedno z nejkrásnějších míst CHKO Poodří, které leží pár kilometrů jihozápadně od Ostravy, najdete poblíž Studénky. Přírodní rezervace Kotvice, jejímž jádrem je stejnojmenný rybník, je skvělým tipem na výlet v každém ročním období, ale jen na podzim si můžete užít pestře zbarvených listnatých stromů a přírody hrající všemi představitelnými barvami.

Rezervace leží pouhý kilometr od vlakového nádraží ve Studénce. Na její hranici vás dovede modrá turistická značka, přejdete most přes meandrující Odru po nepoužívané železniční vlečce a dojdete na břeh rybníků Kačák a Kotvice. Dáte se doprava po břehu Kotvice po stejnojmenné naučné stezce. Hned na začátku je vybudovaný dřevěný přístřešek a vyhlídkové místo pár metrů nad hladinu vodní plochy, odkud se vám otevře působivý výhled na rybník. Ten je celoročně atraktivním místem pro celou řadu ptačích druhů, což je jedním z hlavních důvodů ochrany této lokality.

Při podzimním výletu vizuálně dominují labutě, ale uvidíte i uslyšíte řadu jiných druhů polétavců. Lokalita je bohatá nejen vizuálně, ale i zvukově, kdy můžete pozorně poslouchat, jaké zvuky jednotlivé ptačí druhy vydávají. Naučná stezka pokračuje po břehu až na hranici Kotvice a sousedícího Nového rybníka. Jednou z možností je pokračovat dále po stejném břehu po naučné stezce a dojít až do části Studénky s názvem Nová Horka. Tím byste se ale ochudili o úžasné výhledy, které vám umožní stezka vedoucí mezi oběma rybníky na jejich druhý břeh.
Obě vodní plochy se před vámi budou postupně otevírat z různých úhlů a perspektiv, budete moci pozorovat hnízdící ptačí druhy, místy stanete až u samé hladiny. Jen pozor, ať se například po dešti neproboříte do hlubokého bahna. Když přejdete na druhou stranu rybníků, můžete se vrátit kolem Kotvice, po cestě mezi ní a Kačákem dojdete na místo, kde jste své putování začínali.  Druhou variantou je pokračovat podél Nového rybníka do Nové Horky, tady se napojit na naučnou stezku, kterou jsme v minulosti opustili několik set metrů před touto lokalitou, a vrátit se po ní na místa, odkud jsme vyrazili. Mapu lokality najdete zde. Její prozkoumání vám zabere alespoň dvě hodiny především proto, abyste měli dostatek času sledovat život na hladině.

Přírodní rezervace Kotvice byla vyhlášena v roce 1970, má rozlohu přes 60 hektarů. Jméno získala podle vzácné Kotvice plovoucí, která v rybníku roste. Po okrajích rybníka uvidíte mokřady, potůčky, v rybníce pak ostrůvky se sídlícími ptáky a zbytky dřevin.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top