Romantick√© podzimn√≠ √ļdol√≠ BudiŇ°ovky

blank

BudiŇ°ovka je jen osmn√°ct kilometrŇĮ dlouh√Ĺ vodn√≠ tok na hranici Moravskoslezsk√©ho a Olomouck√©ho kraje.¬†Cesta kolem¬†Ňôeky je ale pŇĮsobiv√°¬†v kaŇĺd√©m rońćn√≠m obdob√≠.¬†Pramen√≠ p√°r kilometrŇĮ od BudiŇ°ova nad BudiŇ°ovkou a jeho ńć√°sti Guntramovice na √ļbońć√≠ ńĆerven√© hory. Do Odry se vl√©v√° ve strm√©m √ļdol√≠ pod obc√≠ Sp√°lov p√°r kilometrŇĮ od V√≠tkova.
Cel√Ĺ tok Ňôeky je v√≠ce nebo m√©nńõ poznamen√°n historickou i souńćasnou tńõŇĺbou bŇôidlice nebo bl√≠zkost√≠ vojensk√©ho √ļjezdu Libav√°, jehoŇĺ hranici na doln√≠m toku Ňôeka tak√© ńć√°steńćnńõ tvoŇô√≠. O putov√°n√≠ pod√©l BudiŇ°ovky jsme jiŇĺ psali zde nebo zde.
Na podzim je cesta pod√©l BudiŇ°ovky pŇĮsobiv√° pŇôedevŇ°√≠m d√≠ky tomu, jak se sm√≠Ň°en√© lesy Odersk√Ĺch vrchŇĮ a V√≠tkovsk√© pahorkatiny vybarv√≠ vŇ°emi t√≥ny. Putovat budete Ň°irok√Ĺmi, ale tak√© strm√Ĺmi √ļdol√≠mi, pod√©l malebn√Ĺch osad, ale tak√© lidupr√°zdnou krajinou.
Kousek pod pramenem Ňô√≠ńćky najdeme pod ńĆervenou horou tak√© zaj√≠mavou kask√°du tŇô√≠ mal√Ĺch rybn√≠ńćkŇĮ. Kter√© redakce port√°lu vodarenstvi.cz navŇ°t√≠vila tentokr√°t.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top