Nádrž Klíčava: půvabné místo v hlubokých křivoklátských lesích

blank

Uprostřed půvabné krajiny křivoklátských lesů pouze tři kilometry nad malebnou obcí Zbečno ležící na břehu malebné Berounky najdete vodní nádrž Klíčava. Hned pod ní se nachází architektonicky zajímavý objekt stejnojmenné úpravny vody.

Pár set metrů pod hráz se dostanete buď autem ze Zbečna. Zaparkovat můžete u rekreačního areálu pod přehradou. Ke Klíčavě můžete vyrazit také pěšky po červené turistické značce. Z obce Křivoklát je to na hráz sedm kilometrů, část trasy vede přes přírodní rezervaci Brdatka (více informací zde) a na cestě narazíte na několik míst, odkud budete mít úžasný výhled na Křivoklátsko a údolí Berounky. I proto stojí pěší varianta výletu za to.
Hráz vodního díla je pro turisty přístupná, nicméně přístup k vodě ze strany hráze je vzhledem k ochraně zdroje je uzavřen. Prakticky celá nádrž se nachází v honitbě Lánské obory.

Přehrada v údolí stejnojmenného potoka napájená také Lánským potokem byla vybudována v letech 1948-1955 s cílem zásobovat pitnou vodou Kladno. Smutnou skutečností je, že při výstavbě byli nasazeni také mladí řeholníci internovaní při Akci K (více zde). Zatopeno bylo více než 70 hektarů, objem nádrž přesahuje 10 milionů kubíků vody. Uprostřed nádrže v souběhu klíčovského údolí a údolí Lánského potoka ční z hladiny zalesněný ostrov. Nad nádrží je také zřícenina Jivno.

V roce 1997 se propojily vodárenské systémy Klíčavy a artézských studní u Mělníka, a protože byla voda ze studní kvalitnější a levnější, začala vodní nádrž pomalu ztrácet svůj význam. Až do roku 2005 se voda pro vodárenské účely odebírala pouze v období zvýšené spotřeby. Od března roku 2005 byl odběr vody pro Kladensko obnoven.

Úpravnu vody pod přehradou provozují Středočeské vodárny, majitelem jsou Vodárny Kladno – Mělník. První voda byla vyrobena ještě během výstavby v roce 1952 a dvanáct sekundových litrů se provizorně čerpalo do nově vybudovaného zemního vodojemu na kopci Vápenec. Bylo potřeba výškově překonat více než dvě stě metrů. Pravidelná dodávka vody pro Kladno byla zahájena v roce 1954. V letech 1996 – 1999 prošla úpravna rekonstrukcí a modernizací procesu úpravy vody. Od roku 2005 upravuje vodu pro Stochovsko, Novostrašecko, Mšecko a Kladensko. Maximální výkon je 180 litrů za sekundu.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top