Jak se s povodn─Ťmi v roce 1997 vypo┼Ö├ídaly ├║pravny vody v Moravskoslezsk├ęm ...

blank

─îtvrtletn├şk spole─Źnosti SmVaK Ostrava Z prvn├ş ruky se ve sv├ęm letn├şm vyd├ín├ş v─Ťnuje dvacetilet├ęmu v├Żro─Ź├ş od katastrof├íln├şch povodn├ş v roce 1997, kter├ę zas├íhly Moravu a Slezsko. V editorialu popisuje ┼Öeditel Ostravsk├ęho oblastn├şho vodovodu Ji┼Ö├ş Kom├şnek, jak se se situac├ş vypo┼Ö├ídaly provozy spole─Źnosti z hlediska zaji┼ít─Ťn├ş z├ísobov├ín├ş pitnou vodou, jak├ę ┼íkody povode┼ł nap├íchala a jak├í ponau─Źen├ş si lid├ę i spole─Źnost odnesli. Jeho text p┼Öin├í┼í├şme v kompletn├şm zn─Ťn├ş.

P┼Öed dvaceti lety zas├íhly Moravu a Slezsko katastrof├íln├ş povodn─Ť, kter├ę za sebou zanechaly p─Ťt des├ştek lidsk├Żch ob─Ťt├ş a ┼íkody za des├ştky miliard korun. Ud├ílosti v l├ęt─Ť 1997, ale tak├ę v p┼Öedchoz├şm roce (o kter├Żch se p┼Ö├şli┼í nemluv├ş) prov─Ť┼Öily n├ís samotn├ę i technologie v na┼íich provozech z hlediska nutnosti zajistit z├ísobov├ín├ş pitnou vodou a odv├íd─Ťn├ş a ─Źi┼ít─Ťn├ş vody odpadn├ş. Proto se tomuto t├ęmatu v─Ťnujeme v letn├şm vyd├ín├ş na┼íeho ─Źasopisu.

Jako tehdej┼í├ş hlavn├ş in┼żen├Żr Spr├ívy Ostravsk├ęho oblastn├şho vodovodu si ┼żiv─Ť pamatuji, s jak├Żm ├║sil├şm jsme museli situaci ┼Öe┼íit, abychom dok├ízali udr┼żet v chodu na┼íe nejv─Ťt┼í├ş ├║pravny pitn├ę vody v syst├ęmu OOV. Vybavuji si jako dnes, jak├í technick├í opat┼Öen├ş jsme museli p┼Öij├şmat, abychom dok├ízali eliminovat vznikl├ę hav├írie na kl├ş─Źov├ę infrastruktu┼Öe, a leckdy provozn─Ť neodzkou┼íen├Żmi manipulacemi v syst├ęmu zajistili nep┼Öeru┼íen├ę z├ísobov├ín├ş. Nezastupitelnou ├║lohu sehr├íla ─Źerpac├ş stanice v L├şskovci u Fr├Żdku-M├şstku, je┼ż umo┼żnila nahradit v├Żpadek zp┼»soben├Ż ├║pln├Żm odstaven├şm ├Üpravny vody Vy┼ín├ş Lhoty z provozu a p┼Öev├ęst vodu vyrobenou v ├Üpravn─Ť vody Podhrad├ş do v├Żchodn├ş, tedy beskydsk├ę, ─Ź├ísti regionu, kde byla situace v ─Źervencov├Żch dnech nejvypjat─Ťj┼í├ş.

Povodn─Ť n├ís zas├íhly z hlediska v├Żznamn├Żch ┼íkod na majetku za des├ştky milion┼» korun, kter├ę jsme museli za─Ź├şt rychle odstra┼łovat, proto┼że v n─Ťkter├Żch p┼Ö├şpadech byl stav infrastruktury po z├ísahu p┼Ö├şrodn├şho ┼żivlu fakticky havarijn├ş. Tak├ę n├ís pou─Źily v tom, jak├ę investice je pot┼Öeba v ├║pravn├ích vody realizovat, abychom byli pro p┼Ö├ş┼ít─Ť p┼Öipraveni nap┼Ö├şklad na extr├ęmn├ş z├íkal u surov├ę vody z ├║doln├şch n├ídr┼ż├ş a dok├ízali ho efektivn─Ť ┼Öe┼íit. P┼Ö├şroda n├ís ale p┼Öedev┼í├şm prov─Ť┼Öila v tom, nakolik jsme schopni odpov├şdaj├şc├şm zp┼»sobem a dostate─Źn─Ť rychle reagovat v krizov├Żch situac├şch, abychom splnili stanoven├ę ├║koly. A v tomto ohledu si mysl├şm, ┼że jsme p┼Öi extr├ęmn├şm nasazen├ş zam─Ťstnanc┼» p┼Öed dvaceti lety p┼Öes v┼íechny probl├ęmy, kter├ę obdobn├ę ud├ílosti nutn─Ť p┼Öin├í┼íej├ş, obst├íli se ct├ş. Tak┼że je┼ít─Ť jednou, po dvaceti letech, velk├ę d├şky v┼íem!

Ji┼Ö├ş Kom├şnek
┼Öeditel Ostravsk├ęho oblastn├şho vodovodu

Scroll to Top