Slezsk├í Harta sv┼»j v├Żznam potvrdila je┼ít─Ť p┼Öed ofici├íln├şm dobudov├ín├şm

blank

V├Żznamnou roli p┼Öi povodn├şch v roce 1996 a 1997 sehr├íla v moravskoslezsk├ęm regionu vodn├ş n├ídr┼ż Slezsk├í Harta. Jej├ş stavby byla zah├íjena v roce 1987, po listopadov├ęm p┼Öevratu se opakovan─Ť objevovaly pochybnosti o tom, zda je vodn├ş d├şlo v┼»bec pot┼Öeba a zda pr├íce nezastavit. V devades├ít├Żch letech minul├ęho stolet├ş byly pr├íce zna─Źn─Ť utlumeny a budoucnost d├şla se zd├íla nejist├í. Krom─Ť r┼»stu cen stavebn├şch prac├ş za─Źala klesat spot┼Öeba pitn├ę vody, co┼ż je┼ít─Ť zv├Żraznilo otazn├şky nad nutnost├ş dostavby vodn├şho d├şla. P┼Öehradu nakonec zachr├ínil vysok├Ż stupe┼ł rozestav─Ťnosti i posudky expert┼» o ochran─Ť p┼Öed povodn─Ťmi, ale i proti p┼Ö├şpadn├ęmu suchu a nedostatku vody v n├ş┼że le┼ż├şc├şm Kru┼żberku.
Chyb─Ťj├şc├ş prost┼Öedky na dostavbu pak vl├ída uvolnila po sv├ęm jedn├ín├ş v lednu 1996 a v listopadu 1997 byla ofici├íln─Ť uvedena do provozu. N├íklady se vy┼íplhaly na 2,5 miliardy korun, dal┼í├ş t┼Öi ─Źtvrt─Ť miliardu st├íla stavba vodovodn├şho p┼Öivad─Ť─Źe.
Prvn├ş odhady po─Ź├ştaly s t├şm, ┼że napln─Ťn├ş n├ídr┼ż bude trvat zhruba 15 let. Letn├ş povodn─Ť v letech 1996 a 1997 tyto odhady rozbo┼Öily. P┼Öehrada se b─Ťhem nich zaplnila ze t┼Ö├ş ─Źtvrtin. To je vzhledem k letn├şmu a zimn├şmu z├ísobn├şmu objemu p┼Öes 180 milion┼» metr┼» kubick├Żch jasn├Ż p┼Ö├şklad toho, jak├Ż v├Żznam p┼Öehrada v dob─Ť katastrof├íln├şch povodn├ş m─Ťla a ┼że do velk├ę m├şry ochr├ínila od nejhor┼í├şho oblast, kter├í le┼ż├ş pod n├ş. Sv┼»j v├Żznam tak potvrdila fakticky p┼Öedt├şm, ne┼ż byla jej├ş stavba ofici├íln─Ť dokon─Źena. V sou─Źasnosti, kdy je celospole─Źensk├Żm t├ęmatem krom─Ť ochrany proti povodn├şm tak├ę sucho a nutnost zaji┼ít─Ťn├ş z├ísobov├ín├ş pitnou vodou, je Slezsk├í Harta do zna─Źn├ę m├şry stabiliza─Źn├şm prvkem. D├şky kask├íd─Ť Slezsk├í Harta ÔÇô Kru┼żberk ve spr├ív─Ť Povod├ş Odry (se z├ísobn├şm objemem p┼Öes 200 milion┼» kub├şk┼» vody), z n├ş┼ż odeb├şr├í surovou vodu pro ├Üpravnu vody Podhrad├ş spole─Źnost SmVaK Ostrava, je spolehlivost z├ísobov├ín├ş velk├ę ─Ź├ísti regionu pitnou vodou zaru─Źena.
V sou─Źasnosti se p┼Öehrada a jej├ş okol├ş postupn─Ť st├ív├í turistickou lokalitou. V├şce informac├ş o vodn├şm d├şle najdete nap┼Ö├şklad na webu www.slezskaharta.eu.

Scroll to Top