Na Šternbersku opět neteče pitná voda

blank

Naposledy museli na Šternbersku k cisternám letos v březnu, když kvalitu vody zhoršil tající sníh. Loni zase netekla voda z kohoutků během horkých letních dnů. Například voda v Domašově nad Bystřicí, která zásobuje čtyři vesnice, je od loňského roku znečištěna už potřetí.

„Po deštích došlo k zákalu v řece a úpravna byla mimo provoz. Jelo se na akumulace – využívala se voda ve vodojemech. Dnes to chtěli spustit, ale stále je tam znečištění. Protože ve vodojemech to jde dolů, bude se muset vyhlásit mimořádná situace,“ vysvětloval technický náměstek Vodohospodářské společnosti Olomouc Jiří Kožušníček. Té patří skupinový vodovod v Domašově a tamní úpravna. Kožušníček ujistil, že Moravská vodárenská dodá co nejrychleji do obce cisterny. Na cisternách budou obyvatelé závislí do doby než se kvalita pitné vody, na kterou se upravuje povrchová voda z řeky Bystřice, nezlepší.

Podle Kožušníčka je však riziko, že se v oblasti, která je zásobovaná z domašovské úpravny, může situace zhoršovat kvůli kůrovcové kalamitě. „Začalo masivní kácení napadených stromů, odkryly se obrovské plochy a v tu chvíli bude jakýkoliv déšť splachovat hrabanku a vše do údolí, do řeky,“ dodal náměstek.

Mikroregion Moravskoberounsko spolu s Vodohospodářskou společností Olomouc hledá dlouhodobě způsob, jak lidem zajistit kvalitní zdroj vody z podzemí. Moravský Beroun se obrátil na experty, aby jim zpracovali studii proveditelnosti pro realizaci jímacích vrtů. VHS předložilo dvě varianty. „Musí se najít jedna reálná, zejména finančně. Obce přispějí minimálně na vrty, požádají o dotace,“ dodala starostka Moravského Berouna Zdenka Szukalská s tím, že varianta, která se rýsuje v oblasti Hraničných Petrovic, vypadá nejslibněji. 

 

 

Scroll to Top