Vodarenstvi.cz v Lotyšsku: V nejstarším městě země s mohutnou pevností nad krajinou ...

blank

Na východě Lotyšska zhruba dvacet kilometrů od lotyšsko-ruských hranic najdete údajně nejstarší lotyšské město Ludza. Historické město s devíti tisíci obyvateli leží na hlavní silnici mezi Rigou – Rezekne a Ruskem. Na konci 14. století byla nad městem vybudována kamenná pevnost, jejíž mohutná zřícenina tvoří spolu s blízkým kostelem dominantu města. Město prošlo bouřlivou historií, kdy bylo součástí Polsko-litevské unie, po prvním dělení Polska v roce 1772 pak Ruska. V Ludze byla významná židovská komunita a po obsazení nacisty v roce 1941 byly zabity stovky Židů.
Při cestě přes malebné náměstí do mírného kopce před sebou budeme mít dominantu pevnosti a kostela. Pevnost je volně přístupná, návštěva místa je velmi působivá, jsou odsud krásné výhledy do okolní krajiny a nejen na jezero pod námi. K němu můžeme z pevnosti sejít. Je oblíbeným místem rybářů i plavců, voda je v něm pro Středoevropana i v létě chladná, ale průzračně čistá.
Okolo města se nachází další menší jezera, která stojí za to navštívit, ale také rozlehlé jezero Cirmas – v létě oblíbené místo pro koupání nebo rybolov. V Ludze není problém s ubytováním, přímo na náměstí se nachází hotel vybudovaný z bývalého zámečku, který nabízí dobré služby za přiměřené ceny.

Scroll to Top