Odstartoval projekt k obnově studánek v české krajině

blank

Studánky mají jako volně přístupný zdroj vody v české krajině mnohasetletou tradici. V Česku jich je evidováno kolem pěti tisíc. V minulosti to bylo až dvakrát tolik. Dnes musí studánky čelit jak civilizačním, tak klimatickým změnám. Na jejich obnově se bude podílet výrobce balených pramenitých vod Toma.

Na nedostatek vody v přírodě experti dlouhodobě upozorňují. Problém se nevyhýbá ani studánkám. Mnoho z nich zmizelo kvůli změnám v krajině, další se ztratily a zpustly, protože se o ně nikdo nestaral. Dnes už sice neslouží primárně pro čerpání pitné vody, ale i přesto jsou oblíbenou součástí krajiny.

„Vylidnění pohraničí, úprk lidí do měst a obecně moderní a uspěchaná doba měla za následek, že o mnoha někdejších studánkách ani nevíme, protože nejspíše zpustla či úplně zanikla,“ uvedl předseda Českého svazu ochránců přírody Libor Ambrozek.

V poslední době se do postupné obnovy studánek zapojuje stále více lidí, obcí a firem. Zvlášť na český venkov se pomalu začala vracet tradice symbolického otvírání studánek, kterým lidé kdysi vítali jaro.

Toma iniciovala projekt Živé studánky. Svoji roli sehrál i fakt, že voda produkovaná touto společností pochází z podzemních vod Adršpašsko-teplických skal v CHKO Broumovsko. „O Tomě dlouhodobě hovoříme jako o „živé“ vodě, proto je pro nás ctí, že můžeme přispět do obnovy vodních zdrojů v přírodě a obrazně vrátit život vybraným pramenům ve studánkách. Zároveň tím chceme zvýšit povědomí o významu vodních zdrojů mezi širokou veřejností, která se navíc může do péče o ně sama aktivně zapojit,“ řekl brand manažer Tomy Michal Vávřil.

Projekt má ve spolupráci s odborníky Českého svazu ochránců přírody pomoci při obnově a rekonstrukci studánek. Odborníci zatím vytipovali šest krajů k inovaci studánek. Prostřednictvím stránek www.zivestudanky.cz vybere veřejnost jednu studánku, která se dočká renovace. Během dalšího roku bude výběr pokračovat i v dalších krajích republiky. Projekt odstartoval 31. května.

 

Scroll to Top